صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

دو روی سکه استفاده از رمزارزها در اقتصاد ایران

کد خبر 98836 1399-12-06 17:11
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
کاربرد رمزارزها در اقتصاد ایران دارای یک کارکرد دوگانه شده است؛ نه باید به صورت هیجانی و با خروج سرمایه از بازار های شفاف به سمت توسعه این بازار حرکت کرد و نه خط بطلان بر آن کشید.
دو روی سکه استفاده از رمزارزها در اقتصاد ایران


کوچ سرمایه ها از بازار سهام به بازار رمز ارزها در حالی از سوی افراد غیرمتخصص در حال انجام است که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، سرمایه گذاری در این بازار را به خصوص برای افرادی که تخصصی در این حوزه ندارند و با قواعد بازی در آن آشنا نیستند، به صلاح نمی دانند.
واقعیت آن است که بازار رمزارزها اگرچه در دنیا به یکی از سرمایه گذاری های سودآور تبدیل شده، اما به تناسب سودی که نصیب فعالان آن می شود، ریسک بالایی هم دارد و قاعده گذاری ها در آن کاملاً غیرشفاف است؛ به نحوی که هنوز هم بسیاری از کشورهای دنیا با قواعد این بازار آشنا نبوده و اصولاً هنوز هم در دنیا نمی دانند که پشت تولید ارزهای دیجیتال چه شخصی یا سازمانی نهفته است؛ به همین دلیل بسیاری از کارشناسان، خروج از یک بازار شفاف مثل بازار سهام و دارای بازه زمانی فعالیت در روز را به یک بازار غیرشفاف و ۲۴ ساعته مثل رمز ارزها توصیه نمی کنند.
اما روی دیگر داستان، ورود بخش خصوصی و فعالان اقتصادی است که برای دور زدن تحریم ها از این ابزار بهره برداری می کنند و هم اکنون نیز، تجربه بسیار کمی در مورد آن وجود دارد؛ اما احتیاط حتی در این حوزه نیز شرط عقل است.
احسان پیری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با گفت: ۸ درصد از ماینرهای دنیا در ایران فعال است و این یک موقعیت استراتژیک برای ایران است.
وی درباره مشکلاتی که تاکنون در مسیر استفاده از رمزارزها بوجود آمده است، افزود: بانک های مرکزی دنیا از این رمز ارزها هراس دارند؛ چراکه سلطه آنها بر سیاست های مالی و پولی کشورشان را تضعیف می کند؛ به همین دلیل در کشورما بخش خصوصی باید به گونه ای سکان این بازار را دست بگیرد که دولت و حاکمیت از این بابت خیالشان راحت شود که مشکل و خدشه ای در حاکمیت دولت بر سیاست های پولی و مالی ایجاد نمی شود. البته اکنون بانک مرکزی به تدوین قانون برای این بازار ورود کرده، اما خیلی محتاط پیش می رود.
به گفته وی، ۹۰ درصد بلاکچین ها هدفی برای پولشویی ندارند و ۱۰ درصد آن شاید برای مقاصد پولشویی مورد استفاده قرار بگیرند؛ بنابراین باید برای از بین بردن نااطمینانی که نسبت به رمز ارزها ایجاد شده، فرهنگ سازی کرد.
پیری تاکید کرد: وقتی رمزارزها رسمیت پیدا کند، همینطور که اکنون برای خرید دلار به صرافی ها مراجعه می شود و قابلیت رصد کردن و پیگیری دارد؛ اگر دولت رمزارزها را به رسمیت بشناسد و به کارگزاری ها و صرافی های معتبر مجوز دهد که قیمت رمزارزها در کنار قیمت دلار درج شود و از طریق مبادی قانونی این مبادله صورت گیرد، شفافیت ایجاد می شود و ترس و دلهره ای که در این حوزه وجود دارد به مرور زمان از بین می رود.
وی افزود: اکنون بحث خرید و فروش رمزارزها در کشور وجود دارد؛ اما همه با کشور واسط از جمله ترکیه و روسیه این کار را انجام می دهند؛ یعنی از کشور ایران کسی نمی تواند عملاً رمز ارز خرید کند.
پیری درباره برخی رویکردها نسبت به ورود بخش خصوصی به حوزه رمزارزها تاکید می کند: تجار و بازرگانان ایرانی باید با این حوزه آشنایی پیدا کنند و یک نگاه جامع و کامل نسبت به این حوزه داشته باشند؛ چرا که برخی مسائل رمزارزها حتی برای فعالان این حوزه همچنان علامت سوال است و اشراف کامل نسبت به آن وجود ندارد.
وی ادامه داد: اکنون که ایران مورد تحریم قرار گرفته است، فرصت بسیار مناسبی است تا با استفاده از رمز ارزها در تجارت خارجی کشور، وابستگی خود به استفاده از ارزهای رایج دنیا را بویژه در تجارت با همسایگان کاهش دهیم.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بخش خصوصی باید بسیار هوشیار و چابک عمل کند، افزود: همیشه در آئین نامه ها و بخشنامه های خلق الساعه که دولت برای تجار اعلام می کند، مشکلات عدیده ای ایجاد می شود؛ این بار باید بخش خصوصی پیش دستی کند و با نگاه جامع و کاملی که در این موضوع دارد، دولت را در تدوین ضوابط یاری کند.
به گفته پیری، یکی از مواردی که در مبادلات رمز ارزها مبهم است، بخش مالیات است و باید ببینیم مالیات در حوزه رمزارزها چگونه تعریف خواهد شد. تعریف مالیات، صادرات و واردات در حوزه رمزارزها یکی از مسائل مهمی است که باید به آن بسیار جدی شود.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی » سهام | ایران | روسیه | دلار | ارز |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


برق مصرفی ۱۲۰۰ ماه یک خانواده برای استخراج هر بیت کوین/احتمال صفر شدن صادرات برق
وزیر نیرو گفت: استخراج هر بیت کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این رقم بیش از متوسط الگوی مصرف یک خانواده است و به عبارتی ۱۲۰۰ ماه برق مصرفی یک خانوار را شامل می شود.

سهم وزارت نیرو در رصد مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز
ابزارهای اصلی برای رصد واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز در اختیار وزارت نیرو قرار دارد و در این میان سهم بخش اینترنت به عنوان ابزاری برای شناسایی این واحدها بسیار اندک است.