صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

تله رمزارزها برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای

کد خبر 96631 1399-12-01 21:09
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
این روزها بیت کوین به عنوان موفق‌ترین رمزارز جهان ی در حال فتح قله‌های جدید است و تبدیل به کانون توجه برای سرمایه‌گذاری در داخل و خارج از کشور شده است.
تله رمزارزها برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای


سودهای هنگفت و نوسانات نامحدود به واسطه خرید این رمز ارز موجب شده تا افراد استفاده نکردن از این فرصت را خسارت تلقی کنند، به خصوص آنانی که در ماه های گذشته در بورس سرمایه گذاری کرده و بعضا متحمل خسارات مالی زیادی شدند و حالا می خواهند از طریق رمزارزها به جبران آن برآیند. فناوری غیرمتمرکز بلاکچین و ظهور رمزارزها نوع جدید و بدون مرزی از سرمایه گذاری اقتصادی محسوب می شود که مرتبط با هیچ دولت و کشوری نیست و فعالیت در آن مستلزم صرف انرژی برق و به کارگیری تخصص است. درواقع دنیای رمزارزها هم فضای به شدت تخصصی است که ورود و فعالیت در آن به دانش خاصی نیاز دارد و امیدواری به کسب سودهای بالا در کوتاه مدت می تواند تله ای برای از دست رفتن سرمایه های افراد باشد، مانند تجربه تلخی که برای عده زیادی از سهامداران در بورس  رخ داد.
بر اساس آمار داده شده روزی دو هزار میلیارد تومان به گردش مالی رمزارز در کشور اختصاص پیداکرده که گویای کوچ سهامداران بورسی به حوزه رمزارزهاست. ابتدای امسال بود که رئیس جمهور مردم را به حضور در بازار سرمایه تشویق کرد و این بازار را یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری دانست. درحالی که ترغیب به این سرمایه گذاری بدون دادن آگاهی های لازم به مردم باعث شد پول های زیادی در بازار سرمایه از بین برود و جو بی اعتمادی در آن حاکم شود.
در واقع فعالیت در هر بازار و اقتصادی صرفا با مشاهده چند CD آموزشی یا دنبال کردن پیج های اینستاگرامی برای عده ای که تصور می کنند می توانند همواره از پله های سودآوری بالا بروند، کافی نیست و حالا این نکته درباره خرید بیت کوین و اتریوم هم صادق است.
همه می دانیم بیت کوین مرزهای مقاومتی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است به نحوی که اکنون هر بیت کوین به رقمی بیش از ۵۰ هزار دلار رسیده، اما نوسان پذیری در حوزه رمزارزها بسیار بالاست و نسبت به رقبای خود مانند طلا با تغییرات بیشتر و قاعدتا ریسک بالاتری همراه است. بنا به نظر کارشناسان احتمال می رود بیت کوین رفتاری مانند سال ۲۰۱۷ از خود بروز دهد به طوری که پس از اوج گرفتن قیمت با سقوطی عمیق مواجه شود.
فناوری تاکنون تحولات شگرفی را در حوزه های مختلف رقم زده است و حالا هم فناوری بلاکچین افق های جدیدی را پیش روی سیستم مالی اقتصاد در همه دنیا ترسیم کرده است، اما باید بدانیم ورود بدون برخورداری از دانش و اطلاعات کافی و صرفا در جهت انجام اقدامات هیجانی برای دور نماندن از قافله همراهی با ارزهای دیجیتال نتیجه ای به جز از دست رفتن سرمایه به همراه نخواهد داشت. بنابراین افتادن دوباره افراد در ورطه حضور بدون دانش و اطلاعات در بازارهای مالی مجددا دود شدن سرمایه ها را به دنبال خود می آورد.
نوسان در ذات بیت کوین استرضا قربانی، عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره وجود ذهنیت رسیدن به سودهای کلان از طریق سرمایه گذاری های کوتاه مدت در بورس و حوزه رمزارزها اظهار کرد: سرمایه گذاری به معنای پولدار شدن نیست، بلکه برای آن است که افراد از دارایی هایی که به دست می آورند، حفاظت کنند تا در طول زمان کاهش پیدا نکند. عده ای تصور می کنند سرمایه گذاری همان پولدار شدن در زمان کوتاه است و بر همین اساس انتظار دارند از خرید و فروش بیت کوین سودهای کلانی به دست آورند، مانند دیدگاهی که برای بورس از ابتدای امسال وجود داشت.
وی با بیان اینکه بیت کوین، هفتمین کلاس دارایی محسوب می شود، افزود: رمزارزها یکی از روش های سرمایه گذاری جدید در دنیا محسوب می شوند که نوسان در ذات آن هاست. بیت کوین سرمایه ای دیجیتالی است و مانند دارایی هایی همچون خانه، خودرو و طلا فیزیکی نیست.
بیت کوین از ۱۲ سال قبل تاکنون روند رو به رشدی داشته است و احتمال می رود در آینده رشد آن نیز تداوم پیدا کند، اما هیچ تحلیلگری انتظار چنین پیشرفتی را نداشت.
قربانی ادامه داد: افرادی که سواد مالی ندارند، نباید به حوزه بیت کوین ورود کنند. سرمایه گذارانی که به دنبال کسب سود در کوتاه مدت هستند، قطعا در بازاری که نوسان زیادی دارد، متضرر می شوند. هر بیت کوین اکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، درحالی که طی نظرسنجی که چندی قبل از متخصصان این حوزه به عمل آمد، آن ها ارزش هر بیت کوین را ۶۰۰ میلیون تومان برآورد کرده بودند.
خروج بیت کوین از روند منطقی و پیش بینی پذیرعضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای یادآور شد: بیت کوین اکنون از حالت منطقی و پیش بینی پذیر خارج شده است. هر زمان در بازاری شاهد صعودهای شارپی و بالا بوده ایم به همان نسبت هم نزول های شدید به وقوع پیوسته است و این موضوع هم می تواند درباره بیت کوین اتفاق بیفتد.وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش های لازم برای فعالیت در حوزه رمزارزها بیان کرد: افرادی که قصد سرمایه گذاری در بیت کوین رادارند باید بدانند که این فناوری غیرمتمرکز و زیر نظر هیچ نهاد مشخصی در دنیا وجود ندارد. به عنوان نمونه اگر شخصی رمز درگاه خرید ارز دیجیتال خود را فراموش کرده و یا گم کند، هیچ راهی برای پیدا کردن آن نیست و هیچ سازمانی هم برای پاسخگویی وجود ندارد، زیرا در عمل هیچ مرکزی آن را پشتیبانی نمی کند تا بتواند رمز را بازیابی و مجدد صادر کند. ما بارها نمونه چنین مواردی را از نزدیک شاهد بوده ایم که به این شکل سرمایه زیادی از افراد از بین رفته است.
این کارشناس حوزه دیجیتال هک شدن رمزارزها را غیرقابل امکان عنوان کرد و افزود: هک شدن بیت کوین امکان پذیر نیست، زیرا از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار است. درواقع این که رمز استفاده برای فعالیت در این فضا هرگز قابل ردیابی یا بازیابی نیست هم به دلیل وجود امنیت بالای آن است، اما هک شدن کیف پول بیت کوین می تواند رخ دهد و هکرها امکان ورود به آن رادارند.
قربانی درباره تشویق چهره های موفق و مهم دنیا مانند ایلان ماسک برای خرید بیت کوین اظهار کرد: خرید یک و نیم میلیارد دلاری بیت کوین توسط مدیرعامل تسلا موتورز باعث جلب رضایت عمومی شد و بسیاری را ترغیب به خرید آن کرد. چراکه در حال حاضر سهام کمپانی تسلا در بورس باارزش است و محصولات این شرکت هم از کیفیت بالایی نسبت به بنز و BMW برخوردار هستند. بنابراین خرید بیت کوین توسط مدیرعامل تسلا می تواند به عاملی برای استقبال از این رمزارز بدل شود اما باید درنظر داشت لزوما خرید بیت کوین توسط ایلان ماسک نمی تواند به معنای تداوم روند رشد آن محسوب شود.
وی در پایان درباره جایگزینی کامپیوترهای کوانتومی در آینده به جای رمزارزها بیان کرد: این نسل از کامپیوترها در مرحله آزمایشگاهی قرار دارند و هنوز نمی توان درباره تأثیر آن ها بر روی فعالیت رمزارزها به طور دقیق اظهارنظر کرد. شاید در آینده چنین ابزارهایی بتوانند جایگزین بیت کوین شوند، اما از حالا صحبت کردن درباره این مسئله بسیار زود است. اینترنت هم از ابتدای آغاز به کار خود تاکنون تغییرات زیادی کرده و متحول شده و کامپیوتر و فضای مجازی هم از این قاعده مستثنی نیست.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی » بورس | سهام | دلار | ارز | طلا |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


یک مسئول: بازار رمزارزها قابل پیش بینی نیست
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک‌چین، گفت: برای ورود به هر بازار سرمایه‌ای لازم است اطلاعات تخصصی این بازار را کسب کنیم و مردم باید بدانند که بازار رمزارزها هنوز نابالغ است و نوسانات زیادی دارد.

دستور رئیس جمهور به همتی: درگاه‌های فروش رمزارزها مسدود نشود
این اواخر گفته‌هایی مبنی بر مسدودیت درگاه‌های صرافی‌های آنلاین فروش رمز ارز مطرح شد که در نهایت نامه ای از سوی دفتر نهاد ریاست جمهوری به رییس کل بانک مرکزی ارسال شد که از مسدودیت درگاه‌های فروش رمزارز جلوگیری شود. 

رمزارز؛ بازاری که دائم در حال دستکاری است
بررسی‌ها نشان می‌دهد اثرپذیری قیمت ارزهای مجازی از اظهارات ثروتمندان و حجم بالای تخلفاتی نظیر کلاهبرداری در این بازار ،ریسک بالاتر و نوسانات به مراتب شدیدتری را به سرمایه‌گذار تحمیل کرده است.

همتی: با بستن شتابزده درگاه‌های بانکی مشکلات حوزه رمزارزها برطرف نمی‌شود
رییس کل بانک مرکزی گفت:در مقام مسوول بازار پولی کشور معتقدم که ثبات همه بازار ها در راستای یکدیگر اعم از بازار های پولی، سرمایه، تولید و کار از اهمیت بالایی برخوردار است و در این زمینه بانک مرکزی از رونق بورس حمایت می‌کند.