صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

ماجرای قطعی برق و بررسی چند احتمال

کد خبر 85018 1399-10-29 16:10
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
یک استاد دانشگاه گفت: استخراج رمز ارز و برودت هوا را نمی‌توان دلیلی مبنی بر کمبود برق دانست. احتمالاتی مانند به وجود آمدن مشکل فنی برای شبکه توزیع گاز و برق کشور وجود دارد که پیش از این هم بی‌سابقه نبوده است.
ماجرای قطعی برق و بررسی چند احتمال


دکتر سید هاشم اورعی در خصوص این که استخراج بیت کوین در ایران چه ارتباطی با کمبود برق مصرفی دارد، اظهار کرد: محاسبات نشان می دهد که ماینرها و مزارع تولید بیت کوین حداقل یک درصد برق مصرفی کشور را به خود اختصاص می دهند. بنابراین استخراج بیت کوین در ایران میزانی نیست که دلیل موجهی برای کمبود برق کشور باشد. دکتر مصطفی رجبی، سخنگوی صنعت برق کشور هم همین آمار را اعلام کرده است. حدود 300 مگاوات از ظرفیت نیروگاهی تولید برق کشور به استخراج بیت کوین اختصاص پیدا می کند. یعنی تولید رمز ارز نمی تواند دلیلی برای کمبود برق در شرایط فعلی باشد.
وی با اشاره به برخی اظهار نظرها مبنی بر استخراج 7 درصد از بیت کوین جهان در ایران گفت: میزان زیادی از بیت کوین هایی که در ایران استخراج می شود غیرمجاز است و آماری هم از آن وجود ندارد. هیچ کس نمی تواند با قاطیعت بگوید که 7 درصد بیت کوین جهان در ایران استخراج می شود اما چیزی که به طور رسمی اعلام شده این است که 300 مگاوات برق به استخراج بیت کوین در ایران اختصاص پیدا می کند. البته شایعاتی هم وجود دارد که استخراج بیت کوین در ایران خیلی بیش از این عدد و رقم ها است اما اطلاعات دقیقی درباره آن وجود ندارد.
استاد دانشگاه صنعتی شریف در خصوص مشکلات ناشی از کمبود گاز برای نیروگاه های تولید برق کشور خاطرنشان کرد: کشور حدود 600 تا 700 میلیون مترمکعب در روز گاز مصرف می کند که تقریبا 5/1 میلیون متر مکعب آن را نیروگاه های تولید برق مصرف می کنند. با آغاز فصل سرما مصرف گاز بخش خانگی به شدت افزایش پیدا می کند و گاز برای بخش صنعتی و نیروگاه ها با کمبود مواجه می شود.
اروعی اضافه کرد: موضوعی که رسما اعلام می شود این است که مصرف گاز خانگی به دلیل سردی هوا افزایش داشته است و گاز برای تامین نیاز نیروگاه های برق کم آمده و به جای آن سوخت مازوت در اختیار آنان قرار داده اند. مصرف مازوت باعث افزایش آلودگی هوا شده است که به دلیل افزایش آلودگی هوا به برخی از نیروگاه ها دستور داده اند که تولید نداشته باشند یا با ظرفیت کمتری تولید کنند؛ در نتیجه برق کشور با کمبود مواجه شده است اما این موضوع هم با شرایط فعلی و واقعی همخوانی ندارد، چرا که سردی هوا در حدی نیست که این دلیل را توجیه کند و نسبت به زمستان های گذشته هنوز هوا آن قدر سرد نشده است.
وی در مورد دیگر احتمال مطرح شده در خصوص افزایش مصرف خانگی به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا بیان کرد: در حال حاضر به هیچ نمی توان گفت که مصرف بار خانگی بیشتر از حداکثر میزان خود شده باشد. اوج مصرف بار در خرداد و تیر ماه است. کسی نمی تواند بگوید که در دی ماه مصرف برق از اوج سالیانه خود بیشتر است و برق در کشور با کمبود مواجه شده است. این موضوع هم صد درصد رد می شود.
کمبود برق کشور ارتباطی به استخراج رمز ارز و برودت هوا ندارد
رییس اتحادیه انجمن های انرژی های تجدیدپذیر ایران گفت: استخراج رمز ارز و برودت هوا را دلیل کمبود برق نمی دانم. فکر می‎ کنم شبکه توزیع گاز کشور با مشکل فنی روبرو شده که باعث کمبود گاز شده است که گاز خانگی در اولویت قرار گرفته و در نتیجه به نیروگاها مازوت داده اند، یا این که برای شبکه توزیع برق ملی مشکل فنی به وجود آمده است. شبکه توزیع گاز ایران گسترده است و تجهیزات زیادی دارد که اکثر آنان قدیمی شده و در حال حاضر نیز در تحریم قرار داریم. من گمان می کنم که ممکن است مشکل فنی در شبکه توزیع گاز ایجاد شده باشد.
اورعی با اشاره به پیش بینی خود از تابستان سال آتی عنوان کرد: به احتمال زیاد در تابستان مشکلاتی برای تامین برق مصرفی وجود خواهد داشت. در ایران سالی 6 تا 8 درصد افزایش تقاضا داریم که برای تامین زیرساخت های آن 3 تا 5 سال زمان نیاز است. در دو سه سال اخیر به اندازه افزایش تقاضای 6 تا 8 درصدی قطعا سرمایه گذاری نکرده ایم. در نتیجه مشکل برق در سال های آتی بدتر خواهد شد. در تابستان مصرف گازی وجود ندارد که سوخت نیروگاه ها به مشکل بخورد اما تمام نیروگاه ها با تمام ظرفیت خود برای تامین برق مصرفی فعالیت دارند که به دلیل افزایش تقاضا با کمبود مواجه خواهند شد.
وی یادآور شد: انرژی یک مسئله دراز مدت است و نیاز به برنامه ریزی دارد. به جای این که گاز را به نیروگاهی بدهیم که راندمان آن 20 درصد است، می توانیم در اختیار پالایشگاه ها قرار دهیم و ارزش افزوده ایجاد کنیم. پیشنهادم توسعه انرژی تجدید پذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی در کشور است. چرا نفت و گاز خود را برای تولید برق مصرف کنیم، در حالی که می توانیم بدون مصرف انرژی برق تولید کنیم. نیروگاه های قدیمی را تعطیل کنیم و به جای آن مزارع بادی و خورشیدی راه اندازی کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | طلا | نفت | رمز ارز | قم | ویروس | خرداد |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


کیهان: علت قطع برق، رمز ارز نیست
کیهان نوشت:بسیاری از مردم اعتقاد دارند استخراج گسترده رمز ارز یکی از عوامل اصلی بروز خاموشی‌های زودهنگام است، با این حال توانیر معتقد است که مصرف برق تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز در کشور تنها حدود دو هزار مگاوات است.

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز
یک کارشناس گفت: مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

مدیرعامل توانیر: در یک ماه آینده، شرایط بحرانی داریم راهکارها یک عضو کمیسیون انرژی مجلس برای جلوگیری از قطعی برق
مدیرعامل توانیر گفت:‌ امسال به ویژه در یک ماه آینده ، شرایط بحرانی داریم، به همین علت به نیروگاه ها فشار آوردیم تا زودتر به مدار تولید برگردند و با تولید رمزارزها هم برخورد جدی می کنیم.

مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز خاموش شدند
سخنگوی صنعت برق گفت: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز با هدف کمک به پیک بار شبکه خاموش می‌شوند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید