صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

شوخی بد موقع دو وزارتخانه با مردم

کد خبر 83634 1399-10-25 09:39
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
پس از قطعی‌های پراکنده و بدون اطلاع‌رسانی برق در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور، شاهد اظهارنظرهای متضاد، تائیدها و تکذیب‌های مختلفی بودیم که کمبود سوخت و استخراج بیت کوین از جمله دلایل قطعی برق عنوان شده است.
شوخی بد موقع دو وزارتخانه با مردم


پس از قطعی های پراکنده و بدون اطلاع رسانی برق در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور که بسیاری از مردم و صنایع را دچار مشکل کرد، شاهد اظهارنظرهای متضاد، تائیدها و تکذیب های مختلفی بودیم که کمبود سوخت، خارج شدن نیروگاه ری از مدار و استخراج بیت کوین از جمله دلایل قطعی برق عنوان شده است.
روز گذشته قطعی ناگهانی برق در مناطقی از تهران همچنین برخی از شهرستان های کشور بسیاری از مردم را دچار مشکل کرد.
طی سال های اخیر مردم به خاموشی در تابستان عادت کرده بودند که به دلیل مصرف بالا و گاه با اطلاع رسانی و گاه بدون اطلاع رسانی و نابه هنگام برق قطع می شد اما تاکنون خاموشی در زمستان را شاهد نبودیم.
اولین اعتراض و خواسته مردم در رابطه با عدم اطلاع رسانی بود که بسیاری از شهروندان می گویند علت قطعی هرچه که باشد، باید از قبل اطلاع می دادند تا مردم و به ویژه مشاغلی که کارشان وابسته به برق است، با برنامه ریزی های لازم آسیب و زیان کمتری داشته باشند لذا در عصری که مطالب در بستر فضای مجازی به سرعت پخش می شود، نشر اطلاع رسانی واقعاً کار سختی نبود و دلیل عدم اطلاع رسانی توجیه منطقی ندارد.
در ادامه به سوأل اصلی برمی گردیم؛ علت قطعی برق چیست؟ وزارت نیرو در پاسخ به این سوال خاموشی ها را به خاطر کمبود گاز دانست اما شرکت گاز با تکذیب این مطلب، قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز را رد کرد و امروز مدیرعامل نیروگاه ری علت تعطیلی واحدهای تولید برق این نیروگاه را قطعی گاز عنوان کرده است و در پی این تأییدها و تکذیب ها، مردم همچنان سردرگم خاموشی و چرایی قطع برق و گاز هستند ضمن آنکه فعالان اقتصادی می گویند برق تولیدی ایران صرف استخراج بیت کوین در مزارع وسیع مستقر در مناطق اقتصادی و ویژه می شود و چینی ها با مصرف برق زیاد در یک مزرعه استخراج بیت کوین باعث قطعی برق شده اند.
وزیر نیرو: اختلال گازرسانی در نیروگاه ها باعث خاموشی های پراکنده می شود
رضا اردکانیان وزیر نیرو روز گذشته در آئین افتتاح پروژه های آبرسانی در جمع خبرنگاران درباره علت وقوع خاموشی های پراکنده اظهار کرد: اطلاعات دقیق در این خصوص را سخنگوی صنعت برق بلافاصله ارائه خواهد کرد، عمدتاً بحث سوخت رسانی به نیروگاه ها است. جلسات منظمی تقریباً هر روز بین همکاران وزارت نیرو و نفت برای این مشکل برای حل مشکل برقرار بوده که امید است به لحاظ همکاری دستگاه های مسؤول و همراهی مردم این مشکل توسعه پیدا نکند.
وی همچنین در خصوص افزایش قابل ملاحظه مصرف برق برای استخراج رمزارزها گفت: استفاده از انرژی برق که با یارانه قابل ملاحظه ای تولید می شود، برای استخراج رمزارزها تابع مصوبه هیأت وزیران است، کسانی که قصد این کار را دارند باید از وزارت صمت مجوز گرفته باشند و تعرفه های خاص وزارت نیرو و شرکت توانیر را عمل کنند که در حد برق صادراتی است.
وی با بیان اینکه اختلال گازرسانی در نیروگاه ها باعث خاموشی های پراکنده می شود، تصریح کرد: بنا به گزارش ها مصرف گاز خانگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد و این قابل مدیریت است. همانطور که مردم در تابستان در موضوع برق همراهی کردند، اکنون هم در موضوع مصرف گاز با کم کردن یکی دو درجه دمای محیط مسکونی، سایر هموطنان خود را به ویژه در مناطق حساس از جمله مناطق شمالی کشور کمک خواهند کرد.
شرکت گاز: قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد
محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به تأکید مسؤولان وزارت نیرو مبنی بر کمبود گاز در نیروگاه ها و قطعی برق به این علت اظهار کرد: قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد.
وی گفت: مسؤول گازرسانی ما نیز این موضوع را اطلاع رسانی کرده که قطعی گاز نیروگاه های برق، ناشی از مسائل دیگری است و ارتباطی با شرکت گاز ندارد، شرکت ملی گاز ایران یک تعهدی دارد که طبق تعهدش در حال انجام گازرسانی است.
سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در پایان تأکید کرد: این گازرسانی نسبت به سال گذشته بیشتر شده و کمتر نشده است.
صنعت برق: افزایش مصرف گاز خانگی علت خاموشی است
مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق  با اشاره به قطعی برق در مناطقی از پایتخت و همچنین در برخی از استان های کشور اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام شده در برخی از نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم که دلیل اصلی آن افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه تلقی می شود.
وی در پاسخ به این سوأل که چرا محدودیت های اعمال شده از پیش به اطلاع مردم نرسیده است، گفت: اکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت و خاموشی ها به شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند، قطعاً اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع رسانی اقدام خواهیم کرد.
سخنگوی صنعت برق در رابطه با اینکه شرایط بحرانی فعلی تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد، بیان کرد: در حال حاضر برنامه های گسترده ای برای صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله کاهش مصرف ادارات، اصلاح روشنایی معابر و سایر برنامه ها در دست تدوین است و انشاءالله با صرفه جویی مردم از این شرایط عبور خواهیم کرد.
ردپای بیت کوین
پس از اظهارات روز گذشته وزیر نیرو و سخنگوی صنعت برق مبنی بر مصرف غیرمجاز برق توسط استخراج کنندگان ارزهای مجازی به عنوان یکی از عوامل افزایش مصرف برق در کشور که بیش از ۳۰۰ مگاوات برق غیرمجاز توسط ماینرهای ارزهای مجازی مصرف می شود، صابر پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران بزرگ نیز اظهار کرد: یکی از دلایل قطع برق در تهران استخراج غیر قانونی ارز دیجیتال در استان است و برودت هوا، افزایش مصرف گاز و کمبود گاز مصرفی برای نیروگاه ها از دیگر دلایل قطع برق در این استان است.
نیروگاه ری به دلیل قطعی گاز، از مدار خارج شده است
حمید بادرستانی مدیرعامل نیروگاه ری اظهار کرد: در حال حاضر نیروگاه ری به دلیل قطعی گاز، از مدار خارج شده و تمامی واحدهای آن تعطیل شده است.
وی گفت: ما آمادگی تولید برق را داریم، ولی به دلیل نبود گاز و مصرف بالا تمامی واحدهای تولیدی ما از مدار خارج شده است و معلوم نیست چه زمانی وارد مدار می شود.
مدیرعامل نیروگاه ری افزود: هر زمان شرکت گاز به ما گاز برساند تمامی واحدهای تولیدی ما وارد مدار می شوند.
بادرستانی با بیان اینکه نیروگاه ری در طول شبانه روز حدود ۲ الی ۳ ساعت از برق تهران را تأمین می کند، گفت: برق تولید شده در تمام نیروگاه های کشور، وارد شبکه شده و برق را تأمین می کنند و این طور نیست که برق تهران صرفاً وابسته به نیروگاه های واقع در تهران باشد اما در هر صورت تعطیلی نیروگاه و کاهش تولید برق در میزان قطعی ها تأثیر دارد.  
آیا خاموشی ها ادامه دارد؟
خاموشی هایی که به علت تعطیلی نیروگاه ها و دلایل مختلفی که از سوی دستگاه های مربوطه عنوان شد، بسیاری از مردم و مشاغل را دچار مشکل کرد و صنعتگران، نانوایان، تعمیرکاران و عمده مشاغلی که در کارشان به برق احتیاج دارند دچار مشکل شدند، همچنین دانش آموزان در آموزش مجازی نیز با قطعی برق و اینترنت خانگی از آموزش و حتی امتحان های آنلاین جا ماندند اما شرکت توزیع نیروی برق تهران پس از قطعی های پراکنده برق با صدور اطلاعیه ای با اشاره به محدودیت تأمین سوخت نیروگاه های کشور و کمبود برق، از عموم مشترکان درخواست کرده با رعایت مصرف انرژی و با کاهش تنها یک درجه ای وسایل گرمایشی و کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در شبانه روز، نسبت به پایداری شبکه، کمک کنند البته با توجه به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که گفته بود؛ باید بین استفاده از مازوت در نیروگاه ها و آلودگی شدید هوا و البته خاموشی های پراکنده یکی را انتخاب کرد، به نظر می رسد که با تشدید آلودگی هوا، دولت خاموشی را بر آلودگی ترجیح داده و کسری برق تولیدی نیروگاه ها را با خاموشی پاسخ می دهد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » وزارت صنعت ، معدن و تجارت | صمت | ایران | طلا | نفت | صادرات | ارز دیجیتال | تهران | مردم |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


کیهان: علت قطع برق، رمز ارز نیست
کیهان نوشت:بسیاری از مردم اعتقاد دارند استخراج گسترده رمز ارز یکی از عوامل اصلی بروز خاموشی‌های زودهنگام است، با این حال توانیر معتقد است که مصرف برق تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز در کشور تنها حدود دو هزار مگاوات است.

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز
یک کارشناس گفت: مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

مدیرعامل توانیر: در یک ماه آینده، شرایط بحرانی داریم راهکارها یک عضو کمیسیون انرژی مجلس برای جلوگیری از قطعی برق
مدیرعامل توانیر گفت:‌ امسال به ویژه در یک ماه آینده ، شرایط بحرانی داریم، به همین علت به نیروگاه ها فشار آوردیم تا زودتر به مدار تولید برگردند و با تولید رمزارزها هم برخورد جدی می کنیم.

مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز خاموش شدند
سخنگوی صنعت برق گفت: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز با هدف کمک به پیک بار شبکه خاموش می‌شوند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید