صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

رشد ۳۴۰ درصدی بیت کوین در یک سال؛ بازار داغ رمز ارز‌ها در ایران!

کد خبر 80307 1399-10-15 15:40
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
بیتکوین امروز ١٢ ساله شده، در سال ٢٠٠٩ بیتکوین با یک مقاله معرفی شد. سالی که بحران اقتصاد ی هنوز در جهان وجود داشت. بیت کوین چند سنتی در طی ١٢ سال به ٣۴ هزار دلار رسید.
رشد ۳۴۰ درصدی بیت کوین در یک سال؛ بازار داغ رمز ارز‌ها در ایران!


هم اکنون٧٠ درصد بازار کریپتو کارنسی یا همان رمز ارز ها در اختیار بیتکوین است. در سال ٢٠٢٠ معاملات روزانه بیتکوین حدود٢٠ میلیارد دلار بود که این هم اکنون به بیش از ۵٠ میلیارد دلار رسید. از سویی در ابتدای سال ٢٠٢٠ قیمت بیتکوین نزدیک ٨٠٠ دلار بوده که تا به امروز بیش از حدود ٣۵٠ درصد رشد کرده ا صعود های پی در پی وخیره کننده بیت کوین کماکان ادامه دارد و با ورود تقاضا های جدید به بازار، این رمز ارز برای نخستین بار به کانال ۳۴ هزار دلار نیز وارد شد.با توجه به این موضوع بیت کوین طی یک سال با رشد بیش از ۳۴۰ درصدی روبرو بوده است.
بیت کوین سال ۲۰۲۰ را رویایی سپری کرد، به طوریکه ارزش آن نسبت به ابتدای این سال حدود ۱.۹ برابر افزایش یافته. ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر بیش از حدود ۵۵۰ میلیارد دلار است. در این رابطه پتر شف کارشناس ارز های دیجیتالی می گوید: حدود ۷۰ درصد کل سهم بازار ارز های دیجیتالی در اختیار بیت کوین است و این بدان معناست که هر تغییر و تحولی در قیمت بیت کوین روی قیمت سایر ارز های دیجیتالی نیز تاثیر مستقیمی خواهد داشت. شاهد بودیم که ۲۰۲۰ برای ارز های دیجیتالی فراموش نشدنی و پر از دستاورد های بزرگ بود.
برخی از معامله گران معتقدند بیت کوین پتانسیل شکستن سقف ۱۰۰ هزار دلاری را نیز در طولانی مدت دارد. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.
با توجه به چنین رشدی ایرانیان نیز این روز ها مشتاق حضور در این بازار هستند، بازاری که بر خلاف بورس ایران دامنه نوسان ندارد و می تواند در یک روز یک رشد یا سقوط بدون محدودیتی را تجربه کرد، به تبع این موضوع چنین بازاری دارای ریسک بسیار زیادی است، اما در عین حال می تواند بسیاری از معامله گران را جذاب و وسوسه انگیز باشد.
با توجه به این موضوع گفتگو با افرادی که در چنین بازاری مشغول معامله گری هستند، حتما برای کسانی که می خواهند تازه در این بازار حضور پیدا کنند، می تواند شنیدنی باشد، با توجه به این موضوع در ادامه با دو تن از افرادی که در حال حاضر مشغول داد و ستد در بازار ارز های دیجیتال هستند، به گفتگو نشسته ایم.
مردم برای حضور در بازار رمزارز ها آموزش ببینندمجتبی که سال هاست سابقه حضور در بازار های جهانی از جمله فارکس و ارز های دیجیتال را دارد، نسبت به حضور یک دفعه ای مردم، به خصوص کسانیکه در بورس ایران متحمل ضرر شدند و می خواهند این ضرر را به عنوان مثال در بازار بیت کوین جبران کنند، با توجه به رشدی که این رمز ارز کرده هشدار می دهد.
وی گوید: الان در حال حاضر بیت کوین رشد خیره کننده ای را تجربه کرده، اما باید در نظر داشت که این رمزارز از مدت ها پیش مورد توجه بسیاری از فعالین حتی در داخل ایران بوده، حال که بیت کوین هر روز رکورد شکنی می کند، افراد بیشماری وسوسه می شوند که در این بازار حضور پیدا کنند، اما خوب هرچه که ارزش بیت کوین بیشتر شود، به تبع آن به خصوص در کوتاه مدت ریسک خرید و سرمایه گذاری در آن افزایش پیدا می کند.
وی می افزاید: خوب به غیر از بیت کوین ارز های دیگری مانند اتریوم و... نیز هستند که افراد فکر می کنند، که آن ها نیز مثل بیت کوین رشد شارپی دارند، اکثر این افراد دید کوتاه مدت دارند و بدون هیج تحلیلی و دانش حداقلی وارد می شوند، اما از این نکته غافل هستند که بیت کوین لیدر ارز های دیجیتال است و هر روندی که داشته باشد سایر رمزارز ها نیز از آن پیروی می کنند، بنابراین اگر در کوتاه مدت بیت کوین نزولی شود، آن ها نیز خواهند ریخت.
این معامله گر ارز های دیجیتال لازمه حضور در این بازار را داشتن دانش حداقلی از رمزارز ها و آشنایی با تحلیل تکنیکال می داند و معتقد است؛ در حال حاضر که بسیاری از افرادی که در ایران رمز ارز خرید و فروش می کنند، نوسانگیر هستند، زیرا که افت و خیز آن ها بسیار بالا است، اصولا در در پدیده های نوظهور برنده کسانی هستند که اولین باشند، در مورد بیت کوین نیز همین مسئله مصداق دارد، اگر کسی می خواهد خرید وفروش کند، اول باید در محیط های شبیه سازی شده ای که برخی از صرافی های ایرانی دارند، این کار را انجام دهد، تا خوب با زیروبم کار آشنا شود و بعد سرمایه خود را وارد کند، این مسئله از آن جا اهمیت بسزایی دارد که امکان دارد بیت کوین در این محدوده ها نوسان شدیدی داشته باشد.
مجتبی فعال بازار ارز های دیجیتال با اشاره به اینکه در داخل به دو طریق می توان در بازار رمزارز ها حضور داشت، گفت: راه ساده استفاده از صرافی های ارز های دیجیتال داخل کشور است که افراد در سایت های صرافی احراز هویت می شوند و بعد با معرفی شماره حساب خرید و فروش می کنند، صرافی های ایرانی که تعدادشان نیز روز به روز در حال افزایش است، هم با ریال کار می کنند و هم باخود ارز های دیجیتال، برخی از این صرافی ها دو بازار دارند، بازار اصلی که مربوط به ریال است که آن تیدبل به ارز های مختلف می شود و بازار حرفه ای ها که رمزارز ها به هم تبدیل می شوند، کار برای کسانی که تازه وارد هستند در بازار اصلی راحت است و می توانند با سرمایه کم وارد شوند، تا کار دستشان بیاید.
وی افزود: نوع دومی که ایرانی ها در بازار رمزارز ها فعال هستند، مربوط به حضور در صرافی های خارجی است که این خود نیز به دو طریق است کسانیکه در بانک های خارجی حساب داشته باشند، به نام خود می توانند اقدام به معامله کنند، اما این موضوع ریسک تحریم ها را نیز به هر حال دارد، یا اینکه ایرانی ها در داخل از طریق واسط قرار دادن یک صرافی خارجی کار نقل و انتقال را انجام می دهد، به طور مثال برخی از صرافی های داخل با صرافی های روسی کار می کنند و نقل و انتقال را اینگونه انجام می دهند، یعنی فرد ریال را تحویل صرافی داخلی می دهد و او پول را تبدیل به ارز مورد نظر می کند و برای صرافی خارجی حواله می کند.
بیت کوین چند سِنتی در طی ١٢ سال به ٣۴ هزار دلار رسیدآرمین نیز یکی دیگر از افرادی است که بیشتر وقت خود را صرف حضور در بازار فارکس و رمز ارز های کرده است، او در مورد عملکرد خیره کننده بیت کوین در این روز ها می گوید: اول این را بگویم که دو سه روز گذشته جناب ایلان ماسک مدیرعامل تسلا یه توییت زد و پس از آن دوجی کوین که نوعی رمز ارز است در یک روز ١۵٠ درصد و روز بعدش ٨٧ درصد رشد کرد؛ بنابراین می بینید که چگونه یک خبر می تواند یک رمز ارز را تکان دهد، همین مورد برای نزول نیز مصداق دارد، اما در مورد بیت کوین باید گفت، این کوین فعلا هر روز سقف شکنی می کند که اگر مانند سال ٢٠١٧ عمل کند، بر اساس تخمین ها ابتدا به ۵٠ هزار و سپس به ١٠٠ هزار دلار تا پایان سال میلادی خواهد رسید.
آرمین اینگونه ادامه می دهد: بیتکوین امروز ١٢ ساله شده، در سال ٢٠٠٩ بیتکوین با یک مقاله معرفی شد. سالی که بحران اقتصادی هنوز در جهان وجود داشت. بیت کوین چند سنتی در طی ١٢ سال به ٣۴ هزار دلار رسید. هم اکنون٧٠ درصد بازار کریپتو کارنسی یا همان رمز ارز ها در اختیار بیتکوین است. در سال ٢٠٢٠ معاملات روزانه بیتکوین حدود٢٠ میلیارد دلار بود که این هم اکنون به بیش از ۵٠ میلیارد دلار رسید. از سویی در ابتدای سال ٢٠٢٠ قیمت بیتکوین نزدیک ٨٠٠ دلار بوده که تا به امروز بیش از حدود ٣۵٠ درصد رشد کرده است.
این معامله گر رمز ارز ها ادامه می دهد: بیتکوین از سقف قبلی خود در سال ٢٠١٧ عبور کرده، در حالی که بقیه رمزارز ها هنوز به سقف قبلی خود نرسیده اند. همین موضوع تا حدی آن ها را جذاب می کند. در این زمینه اتریوم دومین رمزارز، همچنان در تعقیب بیتکوین است، ولی هنوز به سقف قبلی خود که نزدیک ١۴٠٠ دلار است، نرسیده است. ذکر این نکته ضروری است که هر روزه رمز ارز های جدیدی تولید شده و تعداد زیادی نیز از بین می روند. بعضی هایشان ساختار قوی ندارند و نابود می شوند. بعضی ها هم از ابتدا بنا بر کلاهبرداری دارند. نمونه اخیر آن فوین، رمز ارزی که میلیون ها دلار را بالا کشید و محو شد.
وی همچنین اضافه کرد: بیتکوین سلطان رمزارز ها و مطمئن ترین آن هاست. وقتی بالا می رود، سایر رمز ارز ها را هم بالا می برد و وقتی شروع به افت کند، بقیه زودتر از آن سقوط می کنند؛ بنابراین با توجه به چنین پیش فرضی کسانیکه می خواهند تازه وارد شوند، اولا در این زمینه باید آموزش بیینند و از یک دانش حداقلی برخوردار باشند، تا با ضرر و زیان روبرو نشود، دوما خرید بیت کوین در این قیمت ها به خصوص برای کوتاه مدت ریسک بسیاری برای تازه کار ها دارد، بنابراین آن ها باید کسی که در این باره تجربه دارد حرف بزنند واز چنین افرادی مشورت بگیرند، زیراکه رمز ارز ها به مانند بورس ایران دامنه ندارند و ممکن است نوسان آن ها در یک روز بسیار زیاد باشد و کسانیکه تا به حال چنین تجربه ای نداشته اند، این احتمال وجود دارد که با فشار عصبی همراه شوند، بنابراین بهتر است که با سرمایه کم وارد شده تا اندک اندک با فضا و محیط آشنا شده و بعد از آن به سرمایه گذاری خود عمق بدهند.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی » بورس | ایران | دلار | ارز | بازار | بانک | چین | رمز ارز | کلاهبرداری |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


برق مصرفی ۱۲۰۰ ماه یک خانواده برای استخراج هر بیت کوین/احتمال صفر شدن صادرات برق
وزیر نیرو گفت: استخراج هر بیت کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این رقم بیش از متوسط الگوی مصرف یک خانواده است و به عبارتی ۱۲۰۰ ماه برق مصرفی یک خانوار را شامل می شود.

سهم وزارت نیرو در رصد مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز
ابزارهای اصلی برای رصد واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز در اختیار وزارت نیرو قرار دارد و در این میان سهم بخش اینترنت به عنوان ابزاری برای شناسایی این واحدها بسیار اندک است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید