صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

بیت کوین کرونا را شکست داد

کد خبر 8533 1399-02-21 16:12
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اپیدمی کرونا ویروس در جهان تنها سلامتی فردی انسان‌ها را نشانه نگرفت. این بحران باعث شد که جهان به رکودی بی‌سابقه در اقتصاد نیز دچار شود.
بیت کوین کرونا را شکست داد


اپیدمی کرونا ویروس در جهان تنها سلامتی فردی انسان ها را نشانه نگرفت. این بحران باعث شد که جهان به رکودی بی سابقه در اقتصاد نیز دچار شود. ارزش دلار، یورو، پوند، دلار نیوزیلند و کانادا و سایر پول های جهانی با سقوط بی سابقه ای مواجه شدند. شاخص های صنعتی و اقتصادی مانند داوجُنز در امریکا به نقطه ای از نمودار رسیدند که شاید در دو دهه اخیر بی سابقه است. بانک های جهانی و دولت های پشتیبان ارزهای جهانی همچنان با کرونا ویروس اقتصادی درگیرند و نتوانستند به رغم داشتن مدیران و دستگاه های اقتصادی کارآمد، پول های خود را نجات دهند. قیمت طلای جهانی هم در سردرگمی به سر می برد و در هفته گذشته اُنس با ریزش مواجه شد؛ اگرچه امید می رود طی هفته های آینده این سردرگمی خاتمه پیدا کند اما انگار تا امروز سیلی کرونا، نمودار این شاخص ارزشمند را حسابی گیج کرده است. 
 اما در این میان ارزهای دیجیتال هم از این ریزش بی نصیب نبودند. بیت کوین همزمان با ریزش ارزش پول های جهانی، 5 هفته قرمز بود. قیمت این ارز بین المللی از 10 هزار و 500 دلار به حدود 3 هزار و 700 دلار سقوط کرد. تاکید دولت ها و بانک های پشتیبانِ پول های کشورهای اقتصادی دنیا به ارزهای دیجیتال، در همین جمله است: نبود سازمان ها و بانک های پشتیبان برای بیت کوین. کسانی که در این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کردند، با پروپاگاندای فعالان مالی جهانی وابسته به بانک ها و سازمان مالی بین المللی مبنی بر بدون پشتیبان بودن این ارز، سعی کردند پول های خود را درخطر صفر شدن ببینند؛ اما بانک های جهانی پس از تلاش فراوان، اندکی وضعیت پول های خود را بهبود بخشیدند. شاخص های مطرح و اقتصادهای بزرگ توانستند نیمی از سقوط خود را جبران کنند.
 شاخص داو جونز اگرچه توانست پس از سقوط به 18 هزار دلار به محدوده 25 هزار دلار برگردد، اما تحلیل گران معتقدند در همین هفته های پیش رو با 3 هزار دلار ریزش در این شاخص مواجه خواهیم بود و وضعیت همچنان نزولی است. درواقع وضعیت ارزهای دیگر هم مانند دلار از این شرایط بهتر نیست، شاخص دلار که معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوییس، هنوز در یک روند نزولی است و مشخص نیست چه زمانی قرار است این ارزها و شاخص ها بتوانند دوباره به محدوده هایی برگردند که سرمایه گذاران آنها پیش از بحران کرونا سرمایه های خود را در آن وارد کرده بودند.
 اما درست در زمانی که همه بیم از منفی شدن قیمت نفت که پشتیبانی کشورهای بزرگ دنیا و سازمان جهانی اپک را دارد و درست زمانی که بانک های جهانی و اقتصادهای دنیا در شاخص های خود آماده تسلیم شدن در برابر یک رکود بی سابقه جهانی هستند، بیت کوین بدون داشتن هیچ کدام از این سازمان ها و بانک های جهانی توانست کرونا ویروس را شکست بدهد. در چند روز گذشته ارزش بیت کوین به محدوده 10 هزار دلاری خود بازگشت و آماده یک اصلاح یک هزار دلاری برای حرکت به سمت 11 هزار دلار شده و احتمالا در سال جدید تجربه 15 هزار دلار را نیز خواهد داشت.
 این اتفاق نشان می دهد که اقتصادهای جهانی اگرچه بر مبنای اقتصاد بازار آزاد سنگ بنای خود را گذاشتند، اما همچنان به دست نامرئی بازار آنچه آدام اسمیت بنیان گذار تفکر اقتصادی بازار آزاد آن را عامل اصلی شکل گیری قیمت ها و کنترل بازار دانست، اعتقاد ندارند. به گفته اسمیت، افراد در بازار، منافع شخصی خود را دنبال می کنند (نه دولت ها و بانک هایشان) و دست نامرئی بازار منافع شخصی را در جهت ارتقا و بهبود و رفاه کلی اقتصاد هدایت می کند. این روزها نیز این مهم به اثبات رسید، هر جا دولتی یا سازمانی خللی در نیروی عرضه و تقاضا ایجاد کند و حتی یک پله بالاتر با نیت حمایت از سرمایه، به عرضه و تقاضا وارد شود توانایی دست نامرئی بازار را برای هدایت منافع شخصی افراد در جهت ارتقای بازار، از بین خواهد برد. شاید بهتر است بانک های جهانی این شکست تاریخی از بیت کوین را هرگز از یاد نبرند

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | دلار | ارز | یورو | طلا | نفت | بازار | بانک |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید