صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / حقوقی و قانونی

هیاهوی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بیت کوین جان دوباره‌ای گرفت

کد خبر 71213 1399-09-19 10:33
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
دیگر زمان آن فرا رسیده به دعوت بیت کوین لبیک گویان حرکت کنیم.
هیاهوی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بیت کوین جان دوباره‌ای گرفت


زمانی که بیت کوین مرز 18 هزار دلار را رد کرد همه تحلیلگران به این باور رسیدند که اگر تنها یک ارز بتواند سد 20هزار دلاری را بشکند آن ارزی نخواهد بود به جز بیت کوین. دقیقا همان هم شد. بیت کوین پس از سقوط وصعودهای مکرر بالاخره در تاریخ 30 نوامبر 2020 به تمامی حدس و گمان ها پایان داد و با ارزش 19،920.53دلار (معادل 14،821پوند) در سایت دیجی کوین معامله شد. بیت کوین چیست؟
بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به جهت انجام معاملات در فضایی غیرمتمرکز بل هزینه کارمزد پایین به نسبت دیگر ارزهای فیات انجام می شود. در این تعریفی که برای بیت کوین مشاهده کردید؛ 3 تعریف نهفته است.
ارز دیجیتال
فضای غیرمتمرکز Decentralized Networks
کارمزد پایین
حدود 13  سال پیش بود که بیت کوین توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو به دنیا معرفی شد. هر چند این معرفی خیلی مورد استقبال عموم قرار نگرفت ولی پس از اتفاق سیلک رود، سیر صعودی ارزش بیت کوین آغاز شد. بهتر است بدون معطلی به سراغ بررسی 3 کلید واژه مهمی که در تعریف بیت کوین ارائه دادیم؛ بپردازیم. ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال در واقع نوعی پول است ولی نه به صورت فیزیکی. نگهداری می شود ولی نه در حساب های بانکی. به بیان واضح تر؛ ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال است که فقط در فضای کامپیوتری و در قالب کیف پول می توان از آن استفاده کرد. اگر بخواهیم از ارز دیجیتال در معاملات روزمره استفاده کنیم؛ باید به واسطه صرافی ها، آن ها را به پول نقد (ارزفیات) تبدیل کنیم. فضای غیرمتمرکز Decentralized Networks به چه فضایی گفته می شود؟
اگر 200 میلیون تومان پول نقد داشته باشید و کارت عابر بانک مخصوص به آن را گم کنید؛ با مراجعه مجدد به بانک و ارائه اطلاعات شخصی، می توانید مجددا یک کارت عابر بانک دریافت کنید. به این نوع مراکز، مراکز متمرکز می گویند. تعریف مراکز غیرمتمرکز دقیقا برعکس مراکز متمرکز است. اگر شما 2 بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری را در کیف پول مربوط به همان ارز دیجیتال نگه داشته باشید و به هر دلیلی الطاعات کیف پولتان را فراموش کنید؛ هیچ موسسه ای نخواهد بود که 2 بیت کوین شما را به شما برگرداند.
در تعریف جامع تر فضای غیرمتمرکز آمده است که: هیچ شخص سومی (اعم از دولت ها یا  هر موسسه مالی دیگر) هیچ حقی مبنی بر دخالت در نحوه مدیریت بیت کوین ندارد. این شبکه توسط هزاران کامپیوتر در جهان مدیریت می شود. منظور از کارمزد پایین چیست؟
 اگر همان مثال بانک را در نظر بگیرید؛ در صورتی که بخواهید برای یکی از دوستان یا آشنایان خودتان از طریق بانک مبلغ 5000دلار را واریز کنید؛ بانک مبدا و بانک مقصد هر کدام مبلغ هنگفتی از پول را به عنوان کارمزد کسر می کنند. ولی اگر همین مقدار پول را از طریق بیت کوین و تنها بادر دست داشتن اطلاعات کیف پول بخواهید برای شخصی واریز کنید، هزینه کارمزد بیت کوین بسیار کمتر از حالت قبل خواهد شد. چرا به بیت کوین ارز رمزنگاری شده می گویند؟
در جنگ جهانی دوم، برای جلوگیری از هک شدن اطلاعات، بیشتر اطلاعات را به زبان کد تبدیل می کردند. این کدها زمانی که به مقصد می رسید توسط برخی از متخصصان به حالت اولیه باز می گشتند. اساس بیت کوین نیز بر همین اصلا استوار است. ولی به جای پیام های رادیویی، اطلاعات تراکنش شده به بیت کوین تبدیل می شوند. نظام عرضه و تقاضا چه تاثیری در خرید و فروش بیت کوین دارد؟
قانون عرضه و تقاضا یعنی اگر تعداد مشتریان یک محصول بیشتر از تعداد محصول باشد، فروشنده تصمیم میگیرد قیمت محصول را بیشتر از قبل ارائه کند و از آن جاییکه؛ موجودی بیت کوین 21 میلیون سکه است و تاکنون 16 میلیون سکه تولید شده است؛ اینگونه پیش بینی می شود که ارزش بیت کوین روز به روز زیادتر می شود. چگونه بیت کوین بخریم؟

یکی از آسان ترین روش ها برای خرید بیت کوین، استفاده از پلتفرم های آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال است. در این پلتفرم ها به راحتی می توانید کیف پول داشته باشید، هر ارز دیجیتالی که مایل بودید را در کیف پول مخصوص همان ارز، ذخیره کنید و درصورتی که مایل بودید، ارز موردنظرتان را به سایر ارزها تبدیل کنید.
قبل از خرید بیت کوین به چند نکته توجه کنید:
برای استفاده از پلتفرم های آنلاین، باید اطلاعات جاامع و دقیقی از خود ارائه دهید و از ارائه اطلاعات دروغین جدا بپرهیزید.
به دلیل افزایش ارز بیت کوین، کسی قادر نیست 1 بیت کوین را خریداری کند. بلکه می توانید 0.001 را نیز خریداری کنید. که هزینه آن به نسبت 1 بیت کوین بسیار کمتر خواهد بود.
استفاده از پلتفرم های ایرانی در صورتی که مجبور به ارائه مشخصات خود باشید بسیار درست تر از خرید بیت کوین از افرادی است که هیچ هویتی ندارند و معمولا در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به این کار مشغولند.
در این بین برخی مایلند خودشان به تنهایی، ارزهای دیجیتال را استخراج کنند. بد نیست قبل از اینکار؛ سعی کنید اطلاعات جامع و دقیقی درباره دستگاه های استخراج و هزینه هرکیلووات برق به دست آورید. منظور از آلتکوین همان بیت کوین است؟

خیر. منظور از آلتکوین، ارزهای دیجیتالیست که توسط بلاکچین بیت کوین به وجود آمده اند. محبوب ترین این آلتکوین ها؛ بیت کوین کش و لایت کوین است. هر کدام از این دو آلتکوین به دلیل عدم همکاری بیت کوین در توسعه شبکه بلاکچین به وجود آمدند. یعنی بیت کوین کش و لایت کوین تا قبل از hardfork روی شبکه بلاکچین بیت کوین قرار داشتند.
ویژگی هایی که باعث جدایی آلتکوین ها از بیت کوین شد؛ اغلب به صورت «مقایسه» تعریف می شوند. در اینجا اشاره کوچکی به آن ها می کنیم:
سرعت معاملات آلتکوین ها به نسبت بیت کوین بسیار بیشتر است.
کارمزد آلتکوین ها در حد چند سنت در صورتی که کارمزد بیت کوین در حدود چند دلار است. تحلیل بیت کوین از ابتدای سال 2019 تا ابتدای سال 2020
تاریخ بیت کوین نشان می دهد؛ با وجود رقبا قدر مانند لایت کوین و اتریوم باز هم محبوبیت خود را از دست نداده و توانسته با ثبت جایگاه 40% در بازار؛ همواره قوی تر از دیروز ظاهر شود.
بسیاری بر این باورند که این گمانه زنی ها درباره بیت کوین 20هزار دلاری، از زمانی شروع شد، که ارزش هر بیت کوین مرز 18 هزار دلار را رد کرد ولی؛ وقتی زمانیکه اتفاقات خودشان را در قالب اعداد و ارقام به ما نشان می دهند؛ تازه متوجه تغییرات گسترده آن می شویم. از ابتدای سال جاری (2019) تا کنون، ارزش هر بیت کوین 170 درصد رشد داشته است. و این یعنی اگر تا کنون فقط تحلیلگران و سرمایه گذاران به بیت کوین توجه داشتند؛ از آن نقطه به بعد، همه؛ حتی دولتمردان، نگاهشان به بیت کوین تغییر کرد و توجهات به بیت کوین پس از سال 2017 جان دوباره ای گرفت.
در این بین؛ از تاثیر اتفاقات سیاسی نباید غافل شد. دقیقا در زمان همه گیری کرونا، سرمایه گذاران از دیجیتال به عنوان «سرمایه گذاری امن» یاد کردند. هر چند در این بین برخی نیز به بی ثباتی آن تاکیید داشتند. پیش بینی آینده بیت کوین
آینده بیت کوین را هر کس به یک نوع بررسی می کند. برخی بسیار خوشبینانه و برخی بسیار متزلزل. دلیل هر کدام هم به عوامل سیاسی و تئوری برمی گردد. مثلا: Guggenheim Partners که یک شرکت وال استریت است در تاریخ 4 دسامبر 2020 اعلام کرد که قصد دارد 530 میلیون دلار بیت کوین در شرکت سرمایه گذاری کند یا به لحاظ تئوری از 21 میلیون بیت کوین اعلام شده تنها 6.5 میلیون بیت کوین مانده است. نظام عرضه و تقاضا باور دارد؛ ارزش بیت کوین روز به روز بیشتر از قبل خواهد شد.
همانطور که میبینید؛ سرمایه گذاری در بیت کوین خیلی وسوسه انگیز شده است. زیرا وسوسه سرمایه گذاری نه تنها دولتمردان را به کام خود می کشد بلکه؛ صندوق های خانوادگی و موسسات مالی می خواهند در آن سرمایه گذاری کنند.
در مقابل ولی برخی بر این باورند؛ هر چند بیت کوین توانست تا نزدیک 20 هزار دلار پیش برود ولی سقوط غیرمنتظره آن؛ جایی برای اعتماد به این ارز دیجیتال باقی نمی گذارد.
به تحلیل اینجانب؛ سال 2021 را می توان مشابه سال 2017 دانست ولی با یک تفاوت.
روند بیت کوین همانطور که تا الان نشان داده، هیچگاه صعودی مطلق نخواهد بود. بنابراین؛ اگر قصد سرمایه گذاری در بیت کوین را دارید، فکر فروش مایملک خود را از سر بیرون کنید و سعی کنید به سرمایه گذاری بلندمدت فکر کنید. هر چند در این بین افرادی باور دارند بیت کوین سقف 100 هزار دلار را نیز خواهد شکافت ولی به عنوان یک سرمایه گذاران همیشه به حفظ سرمایه خود فکر کنید تا به سود هنگفت.
قبل از خرید بیت کوین؛ دو نکته را مد نظر داشته باشید:
کیف پول بیت کوین یا محل نگهداری بیت کوین را قبلبه کیف پول بیت کوین و نگهداری امن از آن فکر کنید. از آن جایی که ارز دیجیتال به مانند هر ارز دیگری غیرقابل پیش بینی است؛ قبل از خرید، از راهنمایی های متخصصین دیجی کوین غافل نشوید.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی » کرونا | ایران | دلار | ارز | طلا | بازار | بانک | ارز دیجیتال |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ حقوقی و قانونی


استخراج رمز ارزها در کشور تا پایان شهریور ممنوع شد
رئیس جمهور در جریان جلسه امروز هیات دولت گفت: تولید و استخراج رمز ارزها در کشور حتی مراکز دارای مجوز، تا پایان شهریور ممنوع شده است.

۸۷ درصد استخراج رمز ارزها در کشور غیرقانونی است/ شیوع استخراج غیرمجاز در منازل
سخنگوی صنعت برق گفت:آنچه موجب نگرانی صنعت برق به ویژه در پیک مصرف برق تابستان شده است، استخراج رمز ارز در منازل است چرا که هر ماینر به اندازه یک کولر گازی برق مصرف می کند.

استخراج رمزارزها با دستور روحانی ممنوع شد
رئیس‌جمهور گفت: از امروز تا پایان شهریور هر نوع استخراج رمز ارز ممنوع و غیر قانونی است. 

درآمد ۱ میلیارد دلاری از رمزارزها؛ «ایران با استخراج بیت‌کوین تحریم‌ها را دور می‌زند»
در حالی‌ که مقامات ایرانی می‌گویند قطعی برق در کشور طی روز‌های اخیر ناشی از استخراج رمزارزها است، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد حدود ۴.۵ درصد از مجموع استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام می‌شود.