صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / استخراج و ماینر

فروش سوالات کنکور با شگردِ بیت‌کوین ردیابی فروشندگان با رمز ارز‌ها ممکن نیست

کد خبر 40011 1399-06-19 19:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره شگرد فعالیت فروشندگان سوال‌های کنکور با رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین و یا حساب‌های اجاره‌ای پرداخت
فروش سوالات کنکور با شگردِ بیت‌کوین ردیابی فروشندگان با رمز ارز‌ها ممکن نیست


امسال یکی از حواشی برگزاری کنکور سراسری، خرید و فروش سوالات کنکور بود. بسیاری از افرادی که مدعی در اختیار داشتن سوالات کنکور بودند به دو صورت از داوطلبان پول می گرفتند. در شیوه اول پول را از حساب های معمولی دریافت می کردند و در شیوه دوم پول را به صورت رمز ارز و مشخصا بیت کوین از داوطلبان وجه اخذ می کردند.
یکی از فروشندگان سوالات کنکورکه با ارز دیجیتال هزینه را دریافت می کرد در کانالش نوشته بود:
«هزینه به صورت کد ووچر یا بیت کوین از شخص گرفته می شود. ما هرسال از همین طریق کار می کنیم. سال گذشته درگاه بانکی واسط گرفتیم که باعث شده بعضی از دوستان اذیت شوند. از همین رو تمام واریزها چه در پیش فروش چه در فروش اصلی با کد ووچر یا بیت کوین است».
شگرد فروشندگان سوال کنکور با بیت کوینمهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: درباره شگرد فروشندگان سوال کنکور با رمز ارز هایی مثل بیت کوین و یا حساب های معمولی گفت: اگر کلاهبرداران یک سری قوائد را اجرا کنند، امکان ردیابی پول، حداقل تا زمانی که به فیات مانی ها (Fiat Money) تبدیل نشده است، وجود دارد.
او ادامه داد: استفاده از رمز ارز ها برای اقدامات مجرمانه ای مثل فروش سوالات کنکور کاملا محتمل است. این تکنولوژی شرایط انجام این کار را دارد. امروزه در خرید و فروش مواد مخدر، اخاذی ( گروگان گیری) و سایر مواردی که می خواهند اقداماتشان قابل ردیابی نباشد از رمز ارز استفاده می کنند.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی توضیح داد: البته بحث های نظارتی و مبارزه با پول شویی در دنیا در حال انجام است، اما جنگ فناورانه ای در این حوزه به وجود آمده و از یک طرف نهاد های نظارتی و از سوی دیگر کسانی که به دنبال رد گم کردن هستند، در حال فعالیت هستند.
محرمیان ادامه داد: مشکل و مسئله اصلی استفاده از رمز ارز هایی مثل بیت کوین همین بحث ردیابی است. بسیاری از تمام نهاد های نظارتی دنیا از جمله بانک مرکزی روی این موضوع تاکید دارند که کسی که وارد حوزه رمز ارز می شود هیچ گونه تضمینی برای ارزش پولی که می خرد وجود ندارد و علاوه بر آن هیچ پشتوانه ای هم در این حوزه وجود ندارد.
او تاکید کرد: ردیابی، واریز پول به شیوه بیت کوین راحت نیست و در بیشتر موارد غیر ممکن است.
استفاده از حساب های اجاره ای برای فروش سوالات کنکورمعاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره شگرد افرادی که با حساب های شخصی پول از داوطلبان دریافت می کنند، گفت: این افراد با استفاده از حساب های اجاره ای اقدام به فعالیت می کنند. یکی از مشکلات موجود در شبکه بانکی حساب های اجاره ای هستند.
محرمیان درباره نحوه مقابله با حساب های اجاره ای اضافه کرد: برای مقابله این موضوع تا به حال برنامه های خوبی چیده شده و بعد از این انجام خواهد شد، به طوریکه هزینه استفاده از حساب های اجاره ای را بالا می بریم و یا سامانه های هوشمندی را با کمک شرکت های دانش بنیان پیاده سازی می کنیم، تا هزینه استفاده از این حساب ها را برای افرادی که در این حوزه وارد می شوند و از حساب های اجاره ای استفاده می کنند، یا اینکه حساب، اجاره می دهند در حدی بالا باشد که کسی فکر این تقلب و تخلف ها را نکند.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی » بانک | بانک مرکزی | ارز دیجیتال | رمز ارز | کلاهبرداری |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید