صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل در ایران

کد خبر 15662 1399-03-18 21:58
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک هکر اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل را برای فروش گذاشته، اطلاعاتی که چهارشنبه ۱۴خرداد در قبال آن مقداری بیت کوین به ارزش هزار دلار طلب کرده است.
لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل در ایران


در جدیدترین قسمت از سریال لو رفتن اطلاعات کاربران، شنیده ها حاکی از نشت ۵.۵ میلیون اطلاعات مشترک اپراتور رایتل است. ظاهرا این اطلاعات که با هک شدن دیتابیس رایتل در اختیار قرار گرفته، شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می شود و در اینترنت برای فروش قرار گرفته است.
هکر اطلاعات که بر اساس گمان برخی از کارشناسان فنی، ایرانی است، اعلام کرده که در ابتدا به خود رایتل پیشنهاد داده تا با ارائه ۵ بیت کوین به او، از افشای این اطلاعات جلوگیری کند و زمانی که دیده رایتل علاقه ای به این کار نداشته، قصد فروش و عرضه آنها را به صورت عمومی گرفته است. این هکر هم چنین ادعا کرده که تمامی اطلاعات به روز بوده و او آنها را در آوریل۲۰۲۰ (فروردین و اردیبهشت۹۹) استخراج کرده است.
لورفتن اطلاعات شخصی مربوط به کاربران تلگرامی به دلیل استفاده از نسخه های غیررسمی این اپلیکیشن و استفاده کنندگان از فروشگاههای آنلاین داخلی و حتی اطلاعات ثبت احوالی ایرانیان در روزهای ابتدایی فروردین ماه سال جاری و پس از آن اخباری از نشت اطلاعات در برخی از سازمانها، در ماه های گذشته از ابتدای سال، به یکی از مهم ترین و پرجنجال ترین اخبار تبدیل شده بود.
امیر ناظمی _رئیس سازمان فناوری اطلاعات_  چندی پیش درباره لو رفتن اطلاعات سازمان ها گفته بود: هرچند قانون حفاظت از داده های عمومی یا همان GDPR در هزارتوی نظام بروکراسی محبوس مانده است، اما این به آن معنا نیست که قانونی برای اجبار سازمان ها و دستگاه ها به حفاظت از داده های شخصی وجود ندارد، بلکه به معنای آن است که همه نیازها را پاسخ نمی دهد. تک تک این مواد قانونی می تواند منجر به محکومیت هر فرد حقیقی و حقوقی شود که در محافظت از داده ها سهل انگاری کرده است.
همچنین مرکز ماهر در بیانیه ای در رابطه با روند افشا داده های سازمان ها و کسب وکارها در فضای مجازی، با بیان این نکته که ارتقاء هر سیستمی، از جمله امنیت و حفاظت از داده های شهروندان نیازمند دریافت بازخوردها و تصحیح آن سیستم است، اعلام کرد: مطابق بند ۵_۱ نظام ملی مقابله با حوادث فضای مجازی کشور: «مسئولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه، بر عهده بالاترین مقام آن دستگاه خواهد بود.» به این ترتیب مسئولیت اصلی در پاسخ به سوالات امنیت بانک های داده و اطلاعات، در وهله اول بر عهده بالاترین مسوول دستگاه است.
حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واکنش به این موضوع در توییتر نوشت: مرکز ماهر درز اطلاعات رایتل را تایید کرده است. گزارش ها نشان می دهد اطلاعات لورفته متعلق به چهار سال پیش بوده و توسط عامل انسانی رخ داده است. در هر حال رایتل مسئول حفاظت از داده ی مشترکین است و باید برخورد مسئولانه ای از خود نشان دهد. طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد.
البته تجربه حوادث مشابه نشان داده که اگر پایگاه اطلاعات کسب وکاری فاش شود، معمولا کارش به دادگاه نمی رسد، به همین دلیل هم این شرکت ها ترجیح می دهند اتفاقات مشمول گذر زمان شود و مردم هم به جای مطالبه گری، اتفاق را به دست فراموشی بسپارند، اما باید دید سریال نشت اطلاعات کاربران که از ابتدای سال جاری پررنگ شده، کی متوقف می شود و یا اینکه با رعایت نکردن نکات امنیتی و نادیده گرفتن اهمیت موضوع حفاظت از داده های شخصی، این روند همچنان ادامه دارد.

کلمات کلیدی » ایران | طلا | اردیبهشت | حقوق | مجازی |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


وبینار آشنایی با قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین برگزار می شود
وبینار آشنایی با قراردادهای هوشمند مبتنی بر فناوری رمزارز پایه و بلاکچین با هدف کمک به کسب‌وکارها و با محوریت بی‌اثر کردن تحریم‌ها برگزار می‌شود.

کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل شود
انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی (فین تک) در نامه‌ای از بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی خواست با ایجاد کارگروهی با حضور فعالان حوزه رمزارز، برای این بخش تصمیم‌گیری کارشناسی صورت گیرد.

اقدام اخیر کشور برای تنظیم گری ارز دیجیتال بررسی می شود
نشست «تحلیل و بررسی اقدامات اخیر ایران برای تنظیم گری رمزارزها» توسط پژوهشگاه فضای مجازی برگزار می شود.

آمریکا در قبال احیای شبکه انتقال سوخت ۵ میلیون دلار به هکرها باج داد
طبق گزارشی جدید شرکت آمریکایی کلونیال پایپ لاین چند ساعت پس از حمله سایبری، باجی به شکل رمز ارز و به ارزش ۵ میلیون دلار به هکرها پراخته تا بتواند شبکه انتقال سوخت خود را احیا کند.