صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

گفت‌وگو| سه شرط تضمین ۱۰۰ درصدی قطع نشدن برق در زمستان ۱۴۰۰

کد خبر 127674 1400-08-08 09:51
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
گفت‌وگو| سه شرط تضمین ۱۰۰ درصدی قطع نشدن برق در زمستان ۱۴۰۰
 گفت‌وگو| سه شرط تضمین ۱۰۰ درصدی قطع نشدن برق در زمستان ۱۴۰۰

_ اخبار اقتصادی _ مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: رشد مصرف برق از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده، در حالی که رشد مصرف برق در سال 99 نسبت به سال قبل از آن 5.4 درصد بود؛ در واقع امسال با رشد دوبرابری مصرف برق، نسبت به سال قبل مواجه‌ایم.
* مصارف بیشتر برق؛ از فعال تر شدن صنایع بزرگ تا فعالیت مراکز غیرمجاز رمزارز
وی افزود: دلیل این رشد دو برابری مصرف برق، بخشی به افزایش مصرف برق در صنایع بزرگ باز می گردد، اینکه برخی صنایع در دوران کرونا تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و در سال جاری نسبت به گذشته فعال تر شدند.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق تصریح کرد: بخشی از رشد مصرف برق نیز به مصارف مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز بازمی گردد، از سوی دیگر خشکسالی فراگیری که در سال آبی گذشته وجود داشت و هنوز نیز ادامه دارد، موجب شد تا در تابستان، بخش قابل توجهی از ظرفیت نیروگاه های برق آبی را در مدار بهره برداری نداشته باشیم که مجموع این شرایط در کنار رشد مصرف در بخش خانگی موجب بروز کمبودهایی در تأمین برق شد.
* کاهش بیش از 50 درصدی امکان استفاده از نیروگاه های برق آبی در زمستان 1400
رجبی مشهدی با بیان اینکه در 6 ماه دوم سال جاری نیز به علت ادامه خشکسالی، 50 درصد نسبت به سال گذشته کمتر از ظرفیت نیروگاه های برق آبی می توانیم استفاده کنیم، گفت: این مسئله نشان می دهد که برای تأمین برق در پاییز و زمستان باید سوخت بیشتری در بخش نیروگاههای حرارتی مصرف کنیم.
وی ادامه داد: نیروگاه های کشور به ویژه در بخش حرارتی، ظرفیت کافی برای تولید برق در زمستان را دارند اما پیش بینی شده با توجه به رشد مصرف گازطبیعی به ویژه در بخش خانگی، در زمستان امسال با محدودیت در تأمین سوخت نیروگاه ها مواجه خواهیم شد، از اینرو تمهیداتی برای جبران محدودیت های سوخت رسانی با گازطببعی اندیشیده شده است.
*70 درصد از مخازن گازوئیل نیروگاه ها پر شده
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق اذعان داشت: برنامه ریزی مدون و هماهنگی خوبی با وزارت نفت برای سوخت رسانی انجام شده و تا امروز 70 درصد از حجم مخازن سوخت گازوئیل نیروگاه ها پر شده است که این مقدار نسبت به زمان مشابه سال گذشته، بیشتر است.
وی افزود: مقرر شده تا پایان آبان ماه مخازن سوخت گازوئیل نیروگاه های کشور به صورت کامل پر شوند.
رجبی مشهدی با بیان اینکه ذخیره سازی مناسب گازوئیل در مخازن نیروگاهها کمک می کند محدودیت کمتری در تأمین برق زمستانه داشته باشیم، گفت: در حال حاضر برای پیش بینی هوای زمستان زود است ولی اگر سرمای هوا زیاد باشد، در نیمه شمالی کشور با افت فشار گاز مواجه خواهیم شد و نیروگاههای نیمه شمالی کشور مجبور به استفاده از سوخت مایع می شوند.
* 64 درصد از مخازن مازوت نیروگاهها پر شده است
این مقام مسئول در خصوص ذخیره نفت کوره در مخازن نیروگاههای کشور گفت: تا امروز 64 درصد حجم مخازن نفت کوره نیروگاهها پر شده، البته اولویت ما در نیروگاهها ابتدا مصرف گازطبیعی و در صورت محدودیت در تأمین گاز، استفاده از گازوئیل است و امکان استفاده از نفت کوره را در بسیاری از نیروگاهها نداریم.
وی افزود:هدف این است که تا هرچه امکان دارد کمتر از سوخت مازوت استفاده شود اما مسئله آلودگی هوای کلانشهرها بیشتر ناشی از عوامل سیار است و سهم نیروگاهها در آلایندگی هوای کلانشهر بسیار کمتر از آنچه گاها عنوان می شود است.
* مشکلی در تأمین برق زمستان نخواهیم داشت اگر وزارت نفت به تعهداتش عمل کند
وی ادامه داد: با وجود آنکه استفاده از سوخت مایع موجب افزایش هزینه تعمیرات نیروگاههای حرارتی می شود اما به منظور عبور بدون مشکل از زمستان، چاره ای جز جایگزینی سوخت مایع با سوخت گاز در زمان محدودیت دسترسی به گازطبیعی نخواهیم داشت.
رجبی مشهدی تصریح کرد: شرایط ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاهها تا امروز بسیار خوب است و اگر وزارت نفت در ادامه نیز به تعهدات خود در تحویل سوخت مایع به نیروگاهها عمل کند، مشکلی در تأمین برق زمستان نخواهیم داشت و در این صورت زمستان با قطعی برق مواجه نمی شویم.
وی افزود: اقدامات کاهش مصرف در بخش گاز و برق در زمستان سال جاری، کمک بسزایی در تأمین پایدار انرژی می کند و در بخش اداری و عمومی کشور نیز که تلفات حرارتی زیادی داریم، در صورت اصلاح الگوی مصرف، می توانیم مصرف گاز را کاهش دهیم.
* پیش بینی طرح هایی برای جابه جایی بار شبکه در زمستان
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق با بیان اینکه "تنظیم دمای رفاه در بخش خانگی و تنظیم وسایل گرمایشی برای کارکرد درست، در کاهش مصرف گاز بسیار تأثیرگذار است"، گفت: همچنین طرح هایی را در سناریوی بدبینانه پیش بینی کرده ایم که اگر دچار کمبود در تأمین برق مورد نیاز زمستان ناشی از محدودیت در سوخت رسانی شدیم، با همکاری صنایع، پیک سایی و انتقال بار انجام دهیم تا بخش خانگی به مشکل تأمین برق نخورد.
وی ادامه داد: پیک زمستان 43 هزار مگاوات پیش بینی می شود و هرچه بیشتر گازطبیعی برای نیروگاهها تأمین شود، نیروگاهها توان تولید برق بیشتری خواهند داشت.
* نیاز روزانه نیروگاهها در زمستان 235 میلیون مترمکعب سوخت معادل است
رجبی مشهدی در خصوص میزان سوخت معادل مورد نیاز نیروگاهها در زمستان گفت: نیروگاهها به روزانه 235 میلیون مترمکعب سوخت معادل نیاز دارند که وزارت نفت قول داده بیش از نیمی از آن را با سوخت گازطبیعی تأمین کند اما آنچه تعهد وزارت نفت است و قرار است تأمین گاز روزانه نیروگاهها از آن مقدار کمتر نشود، 100 میلیون مترمکعب در روز است و بدون شک باید بقیه کسری گاز از طریق سوخت مایع تأمین شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق تصریح کرد: شرط آنکه به هیچ وجه برق مردم در زمستان قطع نشود این است که اولا پیوستگی در سوخت رسانی وجود داشته باشد و ثانیا ذخایر سوخت نیروگاهها پیش از زمستان تکمیل شود و ثالثا در طی روزهای خاص، در صورت نیاز مجوز استفاده از سوخت مازوت صادر شود.
* میزان کسری تراز برق در تابستان 1400 چقدر بود؟ 
این مقام مسئول در خصوص میزان کسری تراز برق گفت: در تابستان سال جاری بیشترین میزان نیاز مصرف برق 67 هزار مگاوات بود که در همین زمان، سقف تولید برق کشور 55 هزار مگاوات بود، یعنی با 12 هزار مگاوات کسری تراز برق مواجه بودیم.
وی افزود: اینکه وزیر محترم نیرو کسری تراز برق را 14 هزار مگاوات در تابستان سال جاری اعلام کرده کاملا درست است چرا که از نظر عملیاتی باید حدود 1000 تا 2000 مگاوات ذخیره نیروگاهی در هر شرایطی داشته باشیم که با احتساب نیاز 2000 مگاواتی ذخیره نیروگاهی، کسری تراز برق به 14 هزار مگاوات می رسد.
* قطعا در تابستان 1401 با کسری تراز برق مواجه ایم
رجبی مشهدی با بیان اینکه "قطعا در تابستان 1401 با کسری تراز برق مواجه ایم"، گفت: یکی از اقداماتی که صورت می گیرد این است که بتوانیم ذخایر بیشتری در سدها برای تابستان 1401 داشته باشیم تا حدود 3 تا 4 هزار مگاوات قدرت عملی بیشتر از تابستان 1400 از نیروگاه های برق آبی دریافت کنیم.
وی ادامه داد: مدیریت تقاضا در بخش اداری و عمومی نیز ظرفیت کاهش 1000 مگاواتی مصرف در این بخش ها را دارد و بهینه سازی مصرف در سایر بخش ها از جمله بخش خانگی نیز با اعمال مشوق هایی در برنامه قرار دارد.پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید