صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

امکان شناسایی مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز بر اساس برق مصرفی

کد خبر 127190 1400-06-05 19:23
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و طرح‌های وزارت صمت گفت: اطلاعات واحدهای تولیدی و مراکز استخراج رمزارز از طریق سامانه بهین‌یاب در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد.
امکان شناسایی مراکز غیر مجاز استخراج رمزارز بر اساس برق مصرفی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا هادی در برنامه گفت‌وگوی شبکه خبر با موضوع سازوکار مقابله با مراکز غیرمجاز استخراج رمزارزها، در خصوص صدور مجوز به مراکز استخراج رمزارز گفت: صدور مجوز برای این مراکز از طریق سامانه بهین‌یاب، به صورت سراسری و در قالب فرآیندهای الکترونیکی انجام می‌شود و دستورالعمل‌هایی در خصوص چگونگی صدور مجوز متقاضیان به استان‌های سراسر کشور فرستاده شده است؛ به طوری که متقاضیان فعالیت در این حوزه، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، پس از رفع محدودیت اعلام شده تا پایان شهریور ۱۴۰۰ می‌توانند نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند.
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و طرح‌های وزارت صمت با بیان اینکه اطلاعات متقاضیان از طریق این سامانه به وزارت نیرو اعلام می‌شود و وزارت نیرو هم نرخ مصرف برق واحدها را تغییر می‌دهد و هم از میزان مصرف برق این بنگاه‌ها و میزان تولید رمزارز آنها اطلاع می‌یابد.
کاهش فعالیت غیرقانونی در حوزه رمزارز با تسریع در صدور مجوز
هادی با تاکید بر اینکه صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز به کاهش فعالیت‌های غیرقانونی در این حوزه کمک می‌کند، بیان داشت: وقتی که ما در صدور مجوز سخت‌گیری‌های زائد را حذف می‌کنیم، درواقع به تریب فعالان این حوزه به فعالیت مجاز کمک می‌کنیم.
وی بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های در دسترس در کشور وجود دارد، مصرف ۲ هزار مگاواتی مراکز غیرمجاز استخراج که معاون شرکت تولید انتقال و توزیع نیروی برق اعلام می‌کند را علی‌رغم اغراق‌آمیز دانستن این مقدار، باتوجه‌به اطلاعات و واقعیت‌های موجود این حوزه، حدود سه درصد ظرفیت تولید برق در دسترس کشور دانست.
مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و طرح‌های وزارت صمت با اشاره به انجام فرآیند خوداظهاری در این حوزه، از ثبت ۱۲۷ هزار دستگاه ماینر غیرمجاز در این خوداظهاری خبر داد و تصریح کرد: توان مصرفی این تعداد دستگاه ۱۹۵ مگاوات برق بوده است که نشان از وجود فاصله‌ای زیاد با رقم ۲ هزار مگاوات اعلام شده از سوی وزارت نیرو دارد، وی مصرف ۲ هزار مگاوات را معادل برق مصرفی حدود دو میلیون دستگاه ماینر اعلام کرد.
وی با بیان اینکه حدود ۵۶ بنگاه مجاز جهت استخراج رمزارز در کشور وجود دارد بر تعطیلی این مراکز تا پایان شهریور تاکید کرد و افزود: توان مصرف برق این مراکز مجاز کمتر از ۴۰۰ مگاوات است.
مشکلات صنعت برق فراتر از فعالیت مراکز استخراج رمزارز
هادی گفت: ما مشکلات دیگری در حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری در صنعت برق داریم که بسیار فراتر از مصارف تخمینی تولید رمزارزهای غیرمجاز است و وزارت صمت در یک ماه و نیم گذشته جلسات متعددی با همکاران در وزارت نیرو داشته است و صنعت آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه اعلام کرده است.
پیگیری واحدهای غیرمجاز از طریق میزان برق مصرفی
هادی در بخش دیگر برنامه در خصوص نظارت برای شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز گفت: واحدهایی که غیرفعال هستند از طریق کنتور برق قابل پیگیری است.
بر اساس توضیحات مدیر کل سرمایه‌گذاری و طرح‌های وزارت صمت تمام اطلاعات واحدهای تولیدی از طریق سامانه بهین یاب در اختیار وزارت نیرو است و وزارت نیرو از طریق افزایش مصرف واحدهایی که آمار تولید ندارند می‌تواند این مراکز غیرمجاز را با سرعت شناسایی کند.

مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


طلا در انتظار نشست بانک مرکزی آمریکا/ روز‌های تلخ سهامداران؛ شاخص باز هم سقوط کرد/ افت یورو به کانال ۲۸ هزار تومان/ تنش‌های ژئوپلیتیکی قیمت نفت را بالا برد/ احتمال حذف روسیه از سوئیفت؟!
این پیمانه تیتر‌هایی همچون درخواست فوری رئیس سازمان بورس از کمیسیون تلفیق، تنش‌های ژئوپلیتیکی قیمت نفت را بالا برد، سبد معیشت کارگران امروز در کمیته دستمزد اعلام می‌شود، گندم وارد شده از روسیه سالم است، سه دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز و افت و خیز قیمت خودرو در بازار را در بر دارد.

کدام ارزهای دیجیتال رشد ۳۰۰ درصدی یا بیشتر خواهند داشت؟
کدام ارزهای دیجیتال رشد ۳۰۰ درصدی یا بیشتر خواهند داشت؟ بازار مالیایسنا به نقل از فول نوشت: عملکرد ارزهای رمزنگاری شده از مارس ۲۰۲۰ به مراتب بهتر از بازار سهام بوده‌ است و ارزش سه ارز دیجیتال منحصربه‌فرد تا اواسط دهه همچنان چهار برابر خواهد شد.

حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند
حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند

حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند
حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید