صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

زیان ۲ میلیارد دلاری خاموشی‌ها به اقتصاد ایران در ۲ ماه/ تولیدکنندگان برق: به وزیر نیرو هشدار داده بودیم

کد خبر 126711 1400-04-19 14:09
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: در هر هفته ۱۲۵ میلیون کیلووات ساعت خاموشی رقم می خورد و ۲۵۰ میلیون دلار خسارت این خاموشی ها به اقتصاد کشور می شود؛ اگر این خاموشی برای دوماه ادامه یابد، حدود ۲ میلیارد دلار زیان اقتصادی به کشور وارد می کند.
 زیان ۲ میلیارد دلاری خاموشی‌ها به اقتصاد ایران در ۲ ماه/ تولیدکنندگان برق: به وزیر نیرو هشدار داده بودیم

_ اخبار اقتصادی _ به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد ملاکی، عضو سندیکای تولیدکنندگان برق در نشستی خبری اظهار داشت: در شرایط خاصی هستیم و خاموشی‌های نسبتا وسیعی در چند روز گذشته در کشور داشته‌ایم.
وی افزود: خواهش ما این است که مسئولین چه در وزارت نیروی فعلی، چه وزارت نیروی آینده و چه دیگر نهادهای مسئول در بخش‌های اجرایی و نظارتی، قبول کنند که وضعیت خاموشی بسیار جدی است.
ملاکی با بیان اینکه "تولیدکنندگان خصوصی برق انتظار بروز این خاموشی‌ها از سال گذشته را داشتند"، گفت: سال گذشته با بارش بسیار خوبی که در کشور رخ داد و استفاده حداکثری از نیروگاه‌های برق‌آبی دچار خاموشی‌ها نشدیم.
وی ادامه داد: خاموشی‌هایی که امسال اتفاق افتاد از حدود 10 سال پیش قابل پیش بینی بود و اینکه دوستان بگویند امسال با شرایط غافل گیر کننده و غیرقابل پیش بینی مواجه شدیم درست نیست.
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه مسائلی چون تولید رمزارزها و گرمای هوا در مسئله خاموشی‌ها تأثیرگذار است اما تأثیر آنها قابل توجه نیست"، گفت: مهمترین عامل بروز خاموشی‌ها این است که سرمایه‌گذاری‌هایی که باید در بخش تویلد برق انجام می‌شد انجام نگرفت.
وی افزود: در طی برنامه ششم توسعه می‌بایست 25 هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق در کشور محقق اما در عمل حدود 12 هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید در طول این برنامه داشتیم و حتی نیمی از برنامه نیز محقق نشد.
ملاکی با اشاره به حضورش در مجموعه وزارت نیرو در سال 1378 گفت: در آن زمان مطالعاتی در خصوص آثار اقتصادی خاموشی برق انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که به ازای هر کیلووات ساعت خاموشی، 2 دلار به اقتصاد کشور زیان وارد می شود، با فرض ثابت ماندن این رقم، اگر مقدار خاموشی ها را 5000 مگاوات و به طور متوسط 5 ساعت در روز و 5 روز در هفته در نظر بگیریم، در هر هفته 125 میلیون کیلووات ساعت خاموشی رقم می خورد و 250 میلیون دلار خسارت این خاموشی ها به اقتصاد کشور می شود؛ اگر این خاموشی برای دوماه ادامه یابد، حدود 2 میلیارد دلار زیان اقتصادی به کشور وارد می کند.
وی ادامه داد: در واقع ما هر سال داریم 2 میلیارد دلار که معادل ساخت 4000 مگاوات نیروگاه به اضافه شبکه‌های مورد احتیاج این ظرفیت است، یا به عبارتی به اندازه نیاز سالانه توسعه کل صنعت برق، از بات خاموشی ها زیان اقتصادی می‌بینیم؛ در کنار آن باید به آسیب‌های اجتماعی و حیثتی که از کشور لطمه خورده نیز توجه کرد چرا که کشوری که صاحب انرژی است، دچار خاموشی شده است.
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه "از مسئولین خواهش می کنیم که موضوع خاموشی ها را جدی بگیرند"، گفت: به عنوان یک راهکار کوتاه‌مدت می توان از نیروگاه‌هایی که دست سایر نهادها از جمله وزارت نفت و وزارت صنعت است استفاده کرد؛ همچنین به مجموع ظرفیت 600 مگاوات واحدهای دیزلی در نقاط مختلف کشور وجود دارد که می توان برای گذر از شرایط فعلی، این واحدها را فعال کرد.
وی افزود: وزارت نیرو در ابتدای دولت به سراغ مدیریت تقاضا رفت و اعلام کرد که قبلی‌ها که روی مدیریت عرضه کار می‌کردند در اشتباه بودند؛ اما مدیریت تقاضا چیزی نیست که قابل سنجش و ارزیابی باشد، یک مسئله برآوردی است و وقتی وزارت نیرو می‌گوید 10 هزار مگاوات مدیریت تقاضا صورت گرفته، نمی توان این برآورد وزارت نیرو را مورد سنجش قرار داد.
ملاکی با بیان اینکه "هرچه جلو برویم و در سال آینده وضعیت خاموشی‌ها بدتر می‌شود"، گفت: نقش مباحثی چون تولید رمزارز و درجه حرارت کم‌تر از آنی است که بخواهیم نقش آنها را در خاموشی‌ها در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: مسئله خاموشی‌ها آنقدر بزرگ است که یک نهاد و یا یک مسئول نمی‌تواند برای رفع آن اقدامی کند، باید تمامی ارکان کشور و از جمله مردم پای کار بیایند؛ باید قیمت برق تدریجا اصلاح  شود.
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق تصریح کرد: متأسفانه در یکی دو سال پایانی دولت آقای خاتمی، در سال 79 بود که قرار بود طبق تأکید قانون، 20 درصد به قیمت برق به صورت سالانه اضافه شود، که در سال 79 این افزایش قیمت تنها 10 درصد اعمال شد و در سال بعد نیز با نظر دولت وقت، هیچ افزایش قیمتی صورت نگرفت و این روال در سالهای بعد باقی ماند؛ در صورتی که تا قبل از این، سالانه 20 درصد به تعرفه برق اضافه می‌شد.
وی افزود: متأسفانه به دلیل نبود جذابیت در سرمایه‌گذاری و مشکلاتی که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت برق دارند، بسیاری از سرمایه‌گذاران بخش برق از این حوزه سرمایه خود را خارج کرده و در بخش‌های دیگر اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
همچنین در ادامه این نشست، نصراله کاظمی، عضو دیگر سندیکای تولید کنندگان برق اظهار داشت: بسیاری از عواملی که در صنعت برق موجب بروز خاموشی‌های امسال شد، کاملا قابل شناسایی بود و اگر امروز این بی برقی موجب شده تا تمام مسئولان به این صنعت توجه کنند باید مشکلات آن نیز رفع شده و این توجه به صنعت برق به عنوان یک صنعت زیرساختی، مستمرا ادامه داشته باشد.
کاظمی با بیان اینکه "آنچه باید مورد توجه قرار گیرد لزوم سرمایه گذاری در صنعت برق و افزایش تولید است"، گفت: اکنون باید یک پیش بینی مصرف و نیاز برای آینده صورت گیرد و بهترین کار حفظ شرایط موجود است؛ اگر سرمایه‌گذاری به اندازه پاسخگویی به رشد مصرف از این پس صورت گیرد، در بهترین حالت سال 1402 وضعیت امروز را در خاموشی‌ها و شبکه برق خواهیم داشت.
وی افزود: وجود ظرفیت ذخیره در شبکه برق بسیار حائز اهمیت است، ذخیره تولید یک امر اجتناب ناپذیر است و اگر در شرایط فعلی وزارت نیرو به بخش ذخیره توجه نکند، ممکن است با بلک اوت شبکه مواجه شویم.
در ادامه این نشست، رضا حدادیان،  عضو دیگر سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به جلسات متعدد بخش خصوصی صنعت برق با مسئولین وزارت نیرو در طی سالهای گذشته گفت: سه سال و نیم پیش به وزیر نیرو گفتیم که اگر به مسئله سرمایه گذاری در بخش تولید و رفع موانع آن توجه نکند، دچار خاموشی خواهیم شد و به آقای اردکانیان گفتیم شما ایران را در حالی ترک می‌کنید که کشور دچار مشکل خاموشی شده اما ایشان توجهی نکرد و در حالی که در روزهای پایانی دولت هستیم، این شرایط برای تأمین برق کشور رخ داده است.
وی افزود: در کشور ما هر چه به سوبسید وصل شود دچار مشکل می شود، اگر تعرفه برق افزایش پیدا می کرد مردم نسبت به مصرف توجه بیشتری داشتند و لازم است که این مسئله مورد بازبینی قرار گیرد.

مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


طلا در انتظار نشست بانک مرکزی آمریکا/ روز‌های تلخ سهامداران؛ شاخص باز هم سقوط کرد/ افت یورو به کانال ۲۸ هزار تومان/ تنش‌های ژئوپلیتیکی قیمت نفت را بالا برد/ احتمال حذف روسیه از سوئیفت؟!
این پیمانه تیتر‌هایی همچون درخواست فوری رئیس سازمان بورس از کمیسیون تلفیق، تنش‌های ژئوپلیتیکی قیمت نفت را بالا برد، سبد معیشت کارگران امروز در کمیته دستمزد اعلام می‌شود، گندم وارد شده از روسیه سالم است، سه دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز و افت و خیز قیمت خودرو در بازار را در بر دارد.

کدام ارزهای دیجیتال رشد ۳۰۰ درصدی یا بیشتر خواهند داشت؟
کدام ارزهای دیجیتال رشد ۳۰۰ درصدی یا بیشتر خواهند داشت؟ بازار مالیایسنا به نقل از فول نوشت: عملکرد ارزهای رمزنگاری شده از مارس ۲۰۲۰ به مراتب بهتر از بازار سهام بوده‌ است و ارزش سه ارز دیجیتال منحصربه‌فرد تا اواسط دهه همچنان چهار برابر خواهد شد.

حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند
حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند

حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند
حدود نیمی از شبکه استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار استفاده می‌کند


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید