صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

تعیین سقف مصرف برق برای تمام استان‌ها/ عبور از سقف مصرف یعنی بروز خاموشی

کد خبر 126619 1400-04-13 13:21
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
مدیرعامل توانیر گفت: برای تمام استان‌ها سقف مصرف تعیین شده، اگر میزان مصرف از سقف تعیین شده عبور کند، احتمال وقوع خاموشی وجود دارد و تمام تلاش ما این است که خاموشی اتفاق نیفتد اما اگر خاموشی اتفاق افتاد براساس جداول زمانبندی باشد.
 تعیین سقف مصرف برق برای تمام استان‌ها/ عبور از سقف مصرف یعنی بروز خاموشی

_ اخبار اقتصادی _ به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در نشست خبری تامین آب و برق کشور در تابستان سال 1400، اظهار داشت: در دو روز اخیر به دلیل گرمای هوا شاهد ایجاد مشکلاتی در شبکه برق بودیم و قرار است که جداول خاموشی مطابق با آنچه اتفاق می‌افتد باشد.
وی افزود: امسال گرمای بسیار شدید باعث شد تا مصرف برق افزایش یابد و این افزایش در ابعاد مختلفی صورت گرفته است؛ در دو هفته پیش رو نیز به علت افزایش دمای هوا، شرایط بسیار حساسی را در پیش خواهیم داشت که نیازمند مدیریت مصرف از سوی مردم هستیم.
متولی‌زاده با بیان اینکه "حدود 5000 تا 6000 مگاوات مصرف چاه‌های کشاورزی است"، گفت: تفاهم‌نامه‌های خوبی با بخش‌های صنعت و کشاورزی برای مدیریت بار به امضا رسید که این مدیریت بار و به عبارتی جابه‌جایی بار، تأثیر بسزایی در پایداری شبکه برق و کاهش خاموشی ها داشت.
وی ادامه داد: مساله‌ی بعدی دستگاه‌های سرمایشی بوده که بسیار زودتر از موعد وارد مدار شدند و 40 درصد از مصارف را به خود اختصاص دادند؛ هم اکنون به طور متوسط 24 هزار مگاوات از مصرف برق پیک مربوط به وسایل سرمایشی است که مدیریت مصرف در این بخش، می تواند مشکل بروز خاموشی ها را حل کند.
مدیرعامل توانیر تصریح کرد: اگر پیک را 60 هزار مگاوات در نظر بگیریم حجم زیادی از سوی وسائل سرمایشی به این بخش اختصاص یافته؛ همچنین مراکز استخراج رمزارز نیز که حجم آن بسیار گسترش یافته 2000 مگاوات از میزان مصرف را شامل می‌شود.
متولی‌زاده، گرمای زودرس، افزایش مصرف برق و نبود تمام ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی در مدار را دلیل فاصله تولید و مصرف برق دانست و گفت: شاهد افزایش 20 درصدی مصرف برق و ایجاد فاصله 10 هزار مگاواتی بین تولید و مصرف برق هستیم.
وی افزود: به دلیل سیاست‌هایی که از سالیان گذشته وجود داشته قادر به افزایش قیمت برق نیستیم و اکنون ارزان‌ترین برق را داریم؛ در طول تاریخ صنعت برق، این تنها زمانی است که ارزان‌ترین قیمت برق عرضه می‌شود که همین موضوع باعث شده انگیزه لازم برای مصرف بهینه وجود نداشته باشد.
مدیرعامل توانیر با بیان اینکه "بعضا این سوال مطرح می‌شود که آیا اعمال خاموشی‌ها از قبل قابل پیش بینی بوده یا خیر"، گفت: باید گفت این شرایط قابل پیش بینی نبود چرا که این میزان گرمای شدید و عوامل مصرف زیاد که رمزارزها یکی از آنها هستند، شرایط را برای ما بسیار دشوار کرد؛ علاوه براین برق ارزان موجب شده که افراد تجهیزات استخراج رمزارز را به صورت قاچاق وارد کشور و منجر به افزایش برق شوند.
وی ادامه داد: در کشوری همچون فرانسه 365 روز را به سه رنگ تقسیم کرده است بدین گونه که 300 روز رنگ سفید، 40 روز آبی و 20 روز قرمز است و به مردم اطلاع می‌دهند که در روزهای سفید قیمت برق 9 سنت یورو، در روزهای آبی 11 سنت یورو و در روزهای قرمز 60 سنت یورو است و مردم می‌دانند که در آن روزها باید مبلغ بیشتری را برای برق پرداخت کنند که همین مساله موجب مدیریت مصرف می‌شود.
متولی زاده با بیان اینکه "قطعا توسعه انرژی تجدید پذیر یک راه‌حل اساسی و متناسب است"، گفت: توسعه تجدید پذیرها رابطه متقابلی با تامین خواسته سرمایه گذاران در داخل کشور دارد؛ در ایران تمام کسانی که علاقه مند به فعالیت در این حوزه بودند به دنبال یک خریدار به اسم دولت‌اند که عملا این مساله برای ما قابل حل نبوده و نیست.
وی ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد انرژی که در کشور مورد مصرف  قرار می‌گیرد توسط کنتورهای هوشمند قرائت می‌شود و با ظرفیت قانون بودجه نیز این کار را با سرعت بیشتری پیش خواهیم برد.
مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه 200 هزار میلیارد تومان پول لازم است؛ تأمین این میزان برای صنعت برق مقدور نیست و این در حالی است که اگر مشترکان خانگی دمای منزل را روی 25 و 26 درجه تنظیم کنند بیش از 4000 مگاوات میزان مصرف برق کاهش می‌یابد.
وی افزود: ایران از نظر توان فنی و مهندسی هیچ مشکلی ندارد و اگر منابع مالی فراهم شود می‌تواند نیروگاه احداث کند اما باید به این مساله توجه کرد که با مدیریت مصرف نیز می‌توان مصرف را کاهش داد.
مدیرعامل توانیر در خصوص تغییر ساعات اداری در کشور گفت: برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا برنامه‌های متعددی را در نظر گرفته‌ایم که یکی از آنها تغییر ساعت کاری بوده که البته این مساله در اختیار استانداران است؛ حتی تعطیلات ادارات در برخی استان ها به ویژه در استان خوزستان در چند روز گذشته اتفاق افتاد اما بخش عمده و اصلی موضوع همکاری صنایع و کشاورزان است که این موضوع را با جابه‌جایی بار مدیریت می‌کنیم.
وی افزود: صنایعی که امکان جابه‌جایی بار دارند امتیازات و مشوق‌هایی را برای آنها در نظر ‌می‌گیریم که این کار انجام شده و این پاداش‌ها به آنها پرداخت می‌شود.
متولی زاده تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که ما به عنوان دولت نیروگاه‌هایی که مدیریت می‌کنیم تمرکز آنها روی تامین برق برای مردم باشند و صنایع بزرگ خودشان تولید برق کنند در حال حاضر امکان این مساله را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم به زودی بتوانیم خبر خوبی را در این حوزه بدهیم و صنایع بزرگ بتواند بخش نیاز بزرگ خود را تامین کند.
مدیرعامل توانیر اظهار کرد: حدود یک ماه آینده شرایط اضطراری است و امید می‌رود با کمک مردم از این شرایط عبور کنیم.
 متولی‌زاده با اشاره به اینکه امسال بارها اعلام شد سال 1400 از چند جهت سالی استثنایی است، گفت: گرمای بی‌سابقه در ایران و اغلب کشورهای جهان عامل اصلی رشد مصرف برق بود؛ به ازای هر یک درجه افزایش دما حدود 1500 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود. در ایران به ویژه که 40 درصد مصرف برق صرف وسایل سرمایشی می‌شود؛ این از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
مدیرعامل توانیر با بیان اینکه "در اغلب کشورهای دنیا گرما مساله‌ای جدی است، حتی در برخی کشورهای پیشرفته جهان هم منجر به آسیب و تلفات انسانی شده است"، گفت: مسئله بعدی ما برای روزهای آتی است که گرمای شدیدتری در تمام نقاط کشور اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین، حساسیت این هفته و هفته آتی بیشتر است و باید توجه دقیق‌تری صورت گیرد.

مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


پای مک‌دونالد به دنیای ارز دیجیتال باز شد/ دوج‌کوین در مرکز توجه
پای مک‌دونالد به دنیای ارز دیجیتال باز شد/ دوج‌کوین در مرکز توجه جهانایلان ماسک، مدیرعامل تسلا می‌گوید در صورتی که مک‌دونالد ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) را بپذیرد، یک وعده مک دونالد در تلویزیون خواهد خورد؛ با این حال، مک دونالد پاسخ داد، "فقط در صورتی که تسلا گریمیس کوین را بپذیرد."

تداوم افزایش قیمت رمزارزها در بازار
تداوم افزایش قیمت رمزارزها در بازار بازار مالیایرنا نوشت: تهران- ایرنا- بازار رمز ارزها امروز (چهارشنبه) نیز مانند روز گذشته روند افزایشی داشت، به طوری که ۹ رمزارز صدرنشین بازار معاملات با افزایش قیمت مواجه شدند.

بیت کوین یا طلا، کدام یک سودآور هستند؟
بیت کوین یا طلا، کدام یک سودآور هستند؟ جهانایسنا به نقل از تایتل‌پرس نوشت: در روزهای اخیر، به دلیل افزایش فروش در ماه نوامبر، قیمت طلا و نقره به بالاترین حد خود رسید و تحلیلگران اظهار کردند که همچنان دارایی‌های جایگزین خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

هشدار صندوق بین‌المللی پول به السالوادور: بیت‌کوین را کنار بگذارید
صندوق بین‌المللی پول از السالوادور خواست به علت تبعات بی ثبات کننده اقتصادی و مالی، استفاده از ارز رمز بیت کوین را به عنوان ارز قانونی کنار بگذارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید