صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / استخراج و ماینر

بهشت ماینرها کجاست؟

کد خبر 125799 1400-03-04 18:41
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
به ادعای مسئولان توانیر، سهم ماینرها بیش از دیگر دلایل کمبود برق شمرده شده و دلیل این اتفاق هم ارزانی انرژی برق اعلام شده است.
بهشت ماینرها کجاست؟


هرچند بسیاری از کارشناسان بر این باورند که استخراج رمزارزها در کشورمان به حدی نیست که باعث خاموشی های اخیر شود اما در ادامه  نگاهی به رتبه های کشورهای مختلف در استخراج رمزارز انداخته ایم که نشان می دهد ایران بهشت استخراج کنندگان رمزارز نیست و کشورهای دیگر سهم بالاتری نسبت به ایران در استخراج رمزارز دارند.
در ادامه ضمن بررسی سهم کشورهای مختلف از استخراج رمزارز از قیمت برق در آن کشورها نوشته ایم که می تواند مقایسه درآمد از استخراج رمزارزها در کشورهای مختلف را ساده تر کند.
هر بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟
استخراج یک بی کوین به اندازه مصرف ۲۴ واحد مسکونی در طول یک سال برق مصرف می کند. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق این را گفته که یک آمار رسمی به حساب می آید. با کمک همین جمله می توان میزان برق لازم برای استخراج یک بیت کوین را محاسبه کرد. آمار شرکت توانیر نشان می دهد هر سال در ایران مشترکان خانگی رقمی حدود ۸۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می کنند و اگر این رقم را به تعداد ۲۸ میلیون مشترک خانگی در کل کشور تقسیم کنیم، می بینیم مصرف سالانه برق هر واحد مسکونی رقمی حدود دو هزار و ۹۵۰ کیلووات ساعت است. با این حساب وقتی سخنگوی توانیر می گوید یک بیت کوین به اندازه مصرف ۲۴ واحد مسکونی در سال برق مصرف می کند، این یعنی احتمالا استخراج هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می کند.
چین | 50 درصد از استخراج رمزارزها _ هزینه استخراج هر بیت کوین 2160 دلار
بررسی که در ۱۶ ژوئیه توسط مدیر دارایی وفاداری و شرکت تحقیقاتی رمزنگاری «BitOoda» منتشر شد نشان می دهد که چین حدود ۵۰ درصد از استخراج بیت کوین را در اختیار دارد و رتبه نخست استخراج را در جهان از آن خود کرده است. البته گفته شده مقامات این کشور قصد دارند برای جلوگیری از مصرف بسیار بالای استخراج بیت کوین میزان مصرف برق توسط استخراج کنندگان را محدود کنند. همچنین بر اساس گزارش ها برخی از شرکت ها توانسته اند با استفاده از نرخ برق مشمول تخفیف ۰.۰۳ دلاری به ازای هر کیلو وات ساعت، به استخراج بپردازند که این یعنی هر بیت کوین ۲۱۶۰ دلار هزینه دارد که نسبت به قیمت فعلی بیت کوین برای استخراج کنندگان سود هنگفتی خواهد داشت.
آمریکا | 14 درصد از استخراج رمزارزها _ هزینه استخراج هر بیت کوین 6480 دلار
در ایالت های مختلف آمریکا قانون استخراج رمزارز متفاوت است و در حالی که در بسیاری از ایالت ها استخراج رمزارز قانونی است و استخراج کنندگان باید به ازای میزان استخراج رمزارز به دولت مالیات پرداخت کنند اما ایالت هایی مثل پلاتسبورگ و نیویورک استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند. با این حال بنا بر گزارش شرکت «BitOoda» چهارده درصد از استخراج رمزارزها در ایالات متحده آمریکا رخ می دهد. همان طور هم که پیش از این گفتیم درآمدهای رمزارزی در آمریکا جزء فعالیت هایی محسوب می شود که به آن مالیات تعلق می گیرد و باید در هنگام تشکیل پرونده مالیاتی فدرال، این درآمدها توسط مالیات دهندگان قید شود. قوانین فرار مالیاتی در حوزه رمزارزها هم مثل پول رایج است و در صورت متهم شدن به فرار مالیاتی رمزارز، تا پنج سال زندان و جریمه ای تا سقف ۲۵۰ هزار دلار برای فرد به همراه خواهد داشت. گفته می شود قیمت هر کیلو وات برق در آمریکا حدود ۹ سنت است که نشان می دهد هر بیت کوین حدود ۶۴۸۰ دلار خواهد بود البته باید مالیات آن را هم در نظر گرفت.
روسیه | 10 درصد از استخراج رمزارزها _ هزینه استخراج هر بیت کوین 4320 دلار
در شرق سیبری و در شهر کوچکی به نام براتسک (Bratsk) نیروگاه برق آبیِ براتسک واقع شده است. این نیروگاه بتنی در زمان جنگ سرد روی رودخانه آنگارا بنا شد و اولین بار سال ۱۹۶۶ به بهره برداری رسید. کارخانجات شوروی سابق از این نیروگاه برای تأمین برق مورد نیاز خود استفاده می کردند اما حالا این نیروگاه وظیفه تأمین نیروی ماینرهای بیت کوین را بر دوش می کشد و مراکز متعدد استخراج بیت کوین اطراف رود ۱۸۵۰ کیلومتری آنگارا برپا شده است. این منطقه به دلیل هوای خنک و ارزان بودن برق، به یکی از بهشت های ماینرها برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. گفته می شود ۱۰ درصد از استخراج بیت کوین در روسیه انجام می شود و رتبه سوم استخراج بیت کوین را در اختیار دارد. قیمت هر کیلو وات برق در روسیه هم برابر ۶ سنت است که با این قیمت برق هر بیت کوین برای استخراج کننده ها ۴۳۲۰ دلار خواهد بود.
ایران  | 4.5 درصد از استخراج رمزارزها _ هزینه استخراج هر بیت کوین با برق خانگی: 240 دلار، هزینه استخراج با برق مصوب: ۱۴۴۰ و ۵۷۹۰ دلار
رویترز در گزارشی به نقل از یک شرکت تحقیقاتی حوزه بلاکچین به نام «Elliptic» گفته ایران مسئول ۴.۵ درصد استخراج بیت کوین در جهان است. آمارهای این گزارش مبتنی بر داده های جمع آوری شده از ماینرهای بیت کوین از سوی «مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین» است. اما قیمت بیت کوین در کشور ما با توجه به نوع استخراج متفاوت است. یعنی اگر با مجوز اقدام به استخراج کنید بر اساس مصوبه وزارت نیرو، در ماه های گرم  باید در ازای هر کیلووات ساعت برق ۱۹۳۰ تومان و در ماه های دیگر ۴۸۰ تومان پرداخت کنید که این باعث می شود قیمت هر بیت کوین در ماه های گرم حدود ۱۳۹ میلیون تومان باشد که با دلار ۲۴ هزار تومانی ۵۷۹۰ دلار می شود و در ماه های سرد حدود ۳۵ میلیون تومان که ۱۴۴۰ دلار تمام می شود. اما اگر بخواهیم هزینه استخراج بیت کوین را به صورت قاچاق محاسبه کنیم باید بدانید که هر کیلووات ساعت برق خانگی معادل ۸۰ تومان است که با توجه به ۷۲ هزار کیلووات مورد نیاز برای استخراج هر بیت کوین مبلغی حدود ۶ میلیون تومان می شود که یعنی حدود ۲۴۰ دلار که نسبت به قیمت بیت کوین بسیار هزینه ناچیزی است.
دیگر کشورها | 21.5 درصد از استخراج رمزارزها
به نظر می رسد منطقه اسکاندیناوی به لطف کاهش قیمت برق در ماه های آینده به منطقه جذابی برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. گزارش ها حاکی از آن است که هوای بارانی این منطقه باعث شده تولید نیروگاه های برق آبی افزایش پیدا کند و  قیمت برق در سوئد و نروژ به یکی از ارزان ترین قیمت های برق در جهان تبدیل شود که تقریبا نزدیک به صفر است. اشباع تولید برق که مهم ترین ماده خام در استخراج سکه های مجازی است، از این منطقه بهشتی برای استخراج کنندگان رمزارز ساخته که می تواند سود استخراج کننده ها را بالا ببرد. البته قزاقستان، کانادا و ایسلند هم کشورهای دیگری هستند که نسبت به دیگر کشورها سهم بیشتری در استخراج رمزارز دارند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | روسیه | روسیه | دلار | ارز | دلار | چین | آمار | قاچاق |