صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / استخراج و ماینر

پلیس به سرور رمز ارز‌ها دسترسی ندارد

کد خبر 120179 1400-02-19 15:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس پیشین پلیس فتا تهران گفت: بهترین کار فعلی پلیس هشدار‌های پیشگیرانه است چون هیچ گونه دسترسی به اطلاعات یا سایت‌های مرجع فعالیت‌های مربوط به رمز ارز‌ها نه فقط برای پلیس بلکه برای کل کشور وجود ندارد.
پلیس به سرور رمز ارز‌ها دسترسی ندارد


تورج کاظمی رئیس پیشین پلیس فتا تهران درباره عواملی که باعث شده تا پلیس پایتخت در اطلاعیه ای درباره کلاهبرداری صرافی ها و کیف پول های تقلبی هشدار دهد به میزان گفت: قاعدتا شکایت هایی که از سوی شهروندان به پلیس ارائه می شود و مراجعاتی که شهروندان می کنند و گزارش هایی که درباره معضلات و مشکلات یا سوء استفاده هایی که از مردم صورت می گیرد به دست پلیس می رسد هنگامی که این گزارش ها از یک حدی بیشتر می شود پلیس هم دست به اقدام می زند. پلیس معمولا در این حوزه یا هر حوزه دیگری که روند گزارش ها بالا می رود برای پیشگیری یا برخورد با این نوع موضوعات یا هر موضوعی که مطرح می شود هشدار های پیشگیرانه ای را به شهروندان ارائه می دهد تا کمتر در دام سودجویان و کلاهبرداران گرفتار بشوند.
کاظمی درباره علت بالا رفتن حجم کلاهبرداری ها در حوزه کیف پول های مجازی گفت: این مساله به گرایش مردم بر می گردد. وقتی در هر حوزه ای مردم تمایل پیدا کنند برای سرمایه گذاری و کسب و کار به آن سمت بروند سوء استفاده گران و مجرمان هم به آن حوزه ورود پیدا می کنند و وقتی می بینند اقبال مردم بر این است که در چنان حوزه ای فعالیت کنند آن ها هم فعال می شوند. مشارکت در زمینه سرمایه گذاری های دیجیتالی، چون در ابتدای کار است و بسیاری از مردم بدون دانش و آگاهی کافی در این حوزه ورود می کنند فرصت خوبی به مجرمان و کلاهبرداران می دهد تا از اطلاعات کم مردم سوء استفاده کنند و مقاصد خودشان را به اجرا بگذارند.
وی درباره اینکه مردم برای مصونیت در برابر کلاهبرداری های سایبری و مجازی باید چه کنند اظهار داشت: در هر حوزه ای وقتی کسی می خواهد وارد شود اول باید دانش لازم را به دست بیاورد و حداقل اطلاعات موجود را باید داشته باشد. شهروندانی که مایل به مشارکت در این نوع سرمایه گذاری ها هستند باید از سایت های معتبر یا مراجع رسمی استفاده کنند و اطلاعات خودشان را از مراجع قابل اطمینان کسب کنند.
کاظمی در واکنش به اینکه آیا پلیس در برخورد با جرائم سایبری تنها باید به دادن اطلاعیه و هشدار بسنده کند گفت: این مساله یک موضوع بین المللی است و این طور نیست که تصور شود مربوط به کشور ما باشد؛ بنابراین امکانی برای دسترسی به سرور ها یا ایجاد کننده این رمز ارز ها در داخل کشور وجود ندارد؛ بنابراین بهترین کاری که فعلا پلیس می تواند انجام دهد این است که هشدار های پیشگیرانه بدهد و مردم را آگاه کند که حداقل آسیب را ببینند. چون هیچ گونه دسترسی به اطلاعات یا سایت های مرجع این نوع فعالیت ها نه فقط برای پلیس بلکه برای کل کشور وجود ندارد. مراجع دیگری از جمله موسسات مالی، مراجع قضایی یا هر سازمان دیگری که می تواند ذی مدخل باشد در این قضیه هیچ نوع دسترسی یا نقشی در ایجاد و شکل گیری این موارد ندارند؛ بنابراین بهترین کاری که همه مراجع مثل قوه قضاییه، نیروی انتظامی و قسمت های دیگری که می توانند نقش داشته باشند باید بکنند این است که هشدار های پیشگیرانه یا آموزش های لازم را ارائه دهند که کسانی هم که در این حوزه ورود می کنند حداقل با دانش و آگاهی بیشتری وارد شوند که کمتر آسیب ببینند.
وی در پاسخ به اینکه اگر شهروندی مورد این نوع کلاهبرداری ها قرار بگیرد امکانی برای جبران دارد یا خیر گفت: اگر آن کلاهبرداری هایی که اتفاق می افتد در داخل کشور باشد و مجرمان کسانی باشند که در داخل کشور فعالیت می کنند امکان شناسایی و برخورد وجود دارد. ولی چون سرور ها و سایت ها بیشتر مربوط به خارج از کشور هستند تا حدودی پیگیری و یا پی جویی این گونه جرائم دشوارتر خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | رمز ارز | کلاهبرداری | تهران | پلیس | مجازی | پایتخت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید