صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

تابستان سخت برای تامین برق متهم اصلی به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق چیست؟

کد خبر 115858 1400-02-04 17:10
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون هماهنگی توانیر گفت: علاوه بر کاهش بارندگی‌ها و محدودتر شدن استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور و استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز هستیم.
تابستان سخت برای تامین برق متهم اصلی به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق چیست؟


 به گفته وی، استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز باعث شده است تا تراز تولید و مصرف به هم  بخورد و منفی باشد.
غلامعلی رخشانی مهر گفت: ما در انتظار تابستان سختی نیستیم بلکه می دانیم تابستان بسیار سختی پیش رو داریم چرا که شاهد افت شدید ذخایر سدهای کشور به علت کاهش بارندگی ها هستیم. وی افزود: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش ها خواهیم بود که همین موضوع باعث شده  است به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه های برق آبی کم شود. همچنین افزایش دما، شرایط کرونایی کشور و استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز از جمله عواملی هستند که باعث شده تراز تولید و مصرف به هم بخورد و منفی باشد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در ادامه به برنامه های مقابله با کمبود برق اشاره کرد و گفت: در راستای اقدامات فراگیر و در قدم نخست، به مبارزه با رمز ارزهای غیرمجاز رفته ایم و تمام تلاش خود را برای جمع آوری مراکز و دستگاه هایی که در منازل به صورت فردی به کار گرفته شده و از برق غیرمجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند، به کار خواهیم گرفت.
رخشانی مهر با اشاره به این که درهمین گام به تعدیل روشنایی معابر و جاده های بین شهری پرداخته ایم،افزود: تعدیل روشنایی ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی ها نیست و به طورمشخص در این طرح، به دنبال یک در میان کردن روشنایی ها هستیم. وی در عین حال تأکید کرد: برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر به  ظرفیت ادارات و دستگاه های دولتی در کاهش مصرف پرداخت و گفت: امسال برای نخستین بار، دستگاه های اداری موظف شده اند که برق مصرفی خود را ۵۰ درصد در ساعات اداری کاهش  دهند و میزان مصرف برق خود را در ساعات غیر اداری به ۱۰ درصد برسانند.
رخشانی مهر با اشاره به ضرورت انجام این گونه کارها و اجرای چنین برنامه هایی برای گذر از پیک تابستان افزود: در فروردین، شاهد افزایش ۵ درصدی دمای هوا و ۲۲ درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.
وی ورود زودهنگام چاه های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع را از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عین حال گفت: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل هزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.
رخشانی مهر درباره این که آیا در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد یا خیر؟ پاسخ داد: از آن جا که ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم نشد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در خصوص دیگر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان نیز افزود: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات گرم روز و به کار گرفتن این دستگاه ها در ساعت های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز از دیگر عوامل مهمی است که می تواند در کاهش مصرف برق بسیار مؤثر باشد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » رمز ارز |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


کیهان: علت قطع برق، رمز ارز نیست
کیهان نوشت:بسیاری از مردم اعتقاد دارند استخراج گسترده رمز ارز یکی از عوامل اصلی بروز خاموشی‌های زودهنگام است، با این حال توانیر معتقد است که مصرف برق تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز در کشور تنها حدود دو هزار مگاوات است.

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز
یک کارشناس گفت: مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

مدیرعامل توانیر: در یک ماه آینده، شرایط بحرانی داریم راهکارها یک عضو کمیسیون انرژی مجلس برای جلوگیری از قطعی برق
مدیرعامل توانیر گفت:‌ امسال به ویژه در یک ماه آینده ، شرایط بحرانی داریم، به همین علت به نیروگاه ها فشار آوردیم تا زودتر به مدار تولید برگردند و با تولید رمزارزها هم برخورد جدی می کنیم.

مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز خاموش شدند
سخنگوی صنعت برق گفت: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز با هدف کمک به پیک بار شبکه خاموش می‌شوند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
یادداشت ها

خبرهای مرتبط را دنبال کنید