صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

تاثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و بلاکچین بررسی شد

کد خبر 112468 1400-01-24 16:42
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
پروژه «بررسی تأثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و زنجیره بلوکی و نظام مدیریت رمزارزها در کشور» در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
تاثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و بلاکچین بررسی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرجان بحرالعلوم مجری پروژه با بیان اینکه این پروژه در گروه فناوری امنیت اطلاعات و سامانه‌ها در پژوهشکده امنیت به پیشنهاد مرکز ملی فضای مجازی آغاز شد، گفت: اولین بخش پروژه مربوط به مطالعه و بررسی رمزارزها است و شامل مطالعه مفاهیم فنی و اقتصادی در رمزارزها، ترسیم تصویری کلی از جایگاه کنونی رمزارزهای محبوب و پرکاربرد در دنیای مالی و فناوری دیجیتالی با استخراج آمار و ارقام و مقایسه رمزارزهای محبوب با متغیرهایی مانند حجم کل سرمایه، قیمت و نوسانات آن، انجام شد.
وی با بیان اینکه در این دسته‌بندی انواع رمزارزها در ۷ گروه با پلتفرم قرارداد هوشمند، رمزارز پشتیبان گمنامی، رمزارز با شبکه تسویه بانکی، رمزارز ایجادشده با هایپرلجر، رمزارزهای مرسوم برای پرداخت، رمزارز با سرویس‌های پوششی و رمزارز با ساختار توکن طبقه‌بندی شده‌اند، افزود: در هر دسته نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای آن مورد بررسی قرار گرفته و در انتها واژه‌نامه جامع رمزارز تدوین و ارائه شد.
به گفته بحرالعلوم بخش دوم این پروژه مرتبط با مطالعه و بررسی فناوری زنجیره‌بلوکی (بلاکچین) است که شامل مطالبی چون مطالعه مفاهیم کلیدی در فناوری زنجیره بلوکی، مزایا و معایب استفاده از آن و کاربردهای فناوری زنجیره بلوکی است و همچنین به بررسی زنجیره‌بلوکی و ساختار آن و نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات در این فناوری پرداخته شد.
وی افزود: در ادامه الگوریتم‌های اجماع، کاربردها و استانداردهای مطرح در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و زیست بوم فنی فناوری زنجیره بلوکی از معماری کلان تا اجزا و مؤلفه‌های اصلی پلتفرم‌ها شرح داده شد.
مجری پروژه با اشاره به بررسی و تحلیل در خصوص رویکرد سایر کشورها در مواجهه با رمزارزها به عنوان سومین بخش از پروژه «بررسی تأثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و زنجیره بلوکی و نظام مدیریت رمزارزها در کشور» خاطرنشان کرد: در ابتدا دید کلی در رابطه با مزایا و چالش‌های موجود در رمزارزها و در بخش‌های بعدی پول دیجیتال بانک مرکزی کشورهایی چون ونزوئلا، روسیه، ژاپن، چین، سوئیس، آمریکا و استونی مورد بررسی و همچنین رویکرد این کشورها در رابطه با رمزارزهای جهان‌روا بررسی شد.

کلمات کلیدی » آمریکا | روسیه | طلا |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


وبینار آشنایی با قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین برگزار می شود
وبینار آشنایی با قراردادهای هوشمند مبتنی بر فناوری رمزارز پایه و بلاکچین با هدف کمک به کسب‌وکارها و با محوریت بی‌اثر کردن تحریم‌ها برگزار می‌شود.

کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل شود
انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی (فین تک) در نامه‌ای از بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی خواست با ایجاد کارگروهی با حضور فعالان حوزه رمزارز، برای این بخش تصمیم‌گیری کارشناسی صورت گیرد.