صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
کریپتو نیوز / فناوری و کاربرد

مجوز بانک مرکزی برای«واردات کالا با رمزارز» بزودی صادر می‌شود/ تصویب آیین نامه تا آخر فروردین

کد خبر 110392 1400-01-18 10:20
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
بانک مرکزی بزودی مجوز واردات کالا با رمزارزهای تولیدشده داخلی را از طریق بانکها و صرافی های مجاز ارایه خواهد داد و قرار است آیین نامه مرتبط با آن را در شورای عالی پولشویی به تصویب برساند.
مجوز بانک مرکزی برای«واردات کالا با رمزارز» بزودی صادر می‌شود/ تصویب آیین نامه تا آخر فروردین

به گزارش خبرنگار مهر، ایران هم به زودی به باشگاه دارندگان رمزپول‌های ملی خواهد پیوست. آنگونه که مقامات بانک مرکزی می‌گویند، قرار است تا آخر فروردین ماه آئین نامه مرتبط با آن را در شورای عالی پولشویی به تصویب برساند.
ابهام در استفاده مردم از رمزارزها همچنان پابرجا است و دولت ایران نیز هر گونه معامله و خرید و فروش با ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است؛ اما به موازات بخش تولید رمزارز مجاز دانسته شده و بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته میان وزارتخانه‌های متولی، هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال را صادر کرده است؛ اما این ارزهای تولید شده، به هیچ عنوان اجازه معامله ندارند.
به همین دلیل بانک مرکزی ظرف ماههای گذشته تمامی درگاه‌های پرداخت که عملیات مرتبط با معاملات رمزارز را انجام می‌دادند را مسدود کرده و در عین حال با صرافی‌هایی که این عملیات را انجام می‌دادند برخورد کرده است؛ اما اکنون آنگونه که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده است، بانک مرکزی به زودی مجوز استفاده از رمزارزها برای واردات کالا را به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز آنها صادر خواهد کرد.
یک مقام مسئول در نظام بانکی اعلام کرد: اگرچه بانک مرکزی به هیچ عنوان معاملات فعلی رمزارزها را تائید نمی‌کند؛ اما مخالفت جدی برای معاملات آن بر اساس ضوابط خاصی که تدوین می‌شود، ندارد؛ چراکه بانک مرکزی معتقد است که آینده اقتصادهای دنیا با رمزارزها گره خورده است و باید ایران هم به این خیل بپیوندد؛ اما ضوابط و شرایط آن باید دقیق مشخص شده و این اطمینان حاصل شود که مخاطرات جدی برای اقتصاد نخواهد داشت.
وی افزود: در عین حال برای تولید رمزارز در داخل کشور، آئین نامه‌ای نیز به تصویب رسیده و هم اکنون نیز بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری تصویب آئین نامه‌ای برای مبادله رمزارزهایی هستند که در داخل کشور تولید می‌شود؛ بنابراین قرار است که این آئین نامه در شورای عالی مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد به تصویب برسد که بتوان پس از آن، به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اجازه واردات کالا از محل ارزدیجیتال تولید شده را ارائه داد.
به گفته این مقام مسئول، شورای عالی مبارزه با پولشویی تا آخر فروردین ماه این آئین نامه را به تصویب خواهد رساند.
همچنین بر اساس اطلاعات کسب شده از سوی خبرنگار مهر، رمزپول بانک مرکزی نیز مراحل انتهایی خود را سپری می‌کند و پشتوانه آن طلا و ارز خواهد بود و بانک‌ها می‌توانند در قبال ریال یا سایر دارایی‌هایی که به بانک مرکزی ارائه می‌دهند، این رمزپول را برای مبادلات خود استفاده نمایند.
کارشناسان بر این باورند که این رمزپول باعث کاهش ضریب فزاینده هم خواهد شد.کلمات کلیدی » ایران | بانک مرکزی |مطالب دیگر از کریپتونیوز/ فناوری و کاربرد


برق مصرفی ۱۲۰۰ ماه یک خانواده برای استخراج هر بیت کوین/احتمال صفر شدن صادرات برق
وزیر نیرو گفت: استخراج هر بیت کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این رقم بیش از متوسط الگوی مصرف یک خانواده است و به عبارتی ۱۲۰۰ ماه برق مصرفی یک خانوار را شامل می شود.

سهم وزارت نیرو در رصد مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز
ابزارهای اصلی برای رصد واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز در اختیار وزارت نیرو قرار دارد و در این میان سهم بخش اینترنت به عنوان ابزاری برای شناسایی این واحدها بسیار اندک است.

شرکت انگلیسی: ایران با بیت کوین تحریم‌ را دور می‌زند
یک شرکت انگلیسی تحلیل بازار رمز ارز مدعی شد که ایران از استخراج بیت کوین برای دور زدن و کاهش تأثیر تحریم هایی که ایالات متحده و سایر کشورها از سال 2006 بر این کشور اعمال کرده اند، استفاده می کند.

بیت‌کوین به زیر ۳۲ هزار دلار سقوط کرد
قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز، دوشنبه، روند سقوط خود از هفته گذشته را ادامه داد و به زیر ۳۲ هزار دلار رسید.